Dental crowns

At any time during our lives, we may lose too much hard tooth tissue in some of our teeth, and a filling is no longer sufficient in such a case. This is the perfect opportunity to use the dental crown!

How is a dental crown fitted?

With a dental crown, you may imagine a kind of “sheath” shell that covers the ground tooth and makes it beautiful and new again. The fitting of a dental crown is usually divided into two sessions. The most important is our first session together, where you will have your teeth ground. But you don’t have to worry about it. The entire treatment is performed after the application of local anaesthesia. Grinding a tooth is similar to having your tooth drilled, when you have caries. We do our best to ensure our patients feel safe and, as far as possible, stress-free when they come to us. Therefore, the application of local anaesthesia is essential. The dentist grinds the tooth a few millimetres on each side. It is a longer process, but it is crucial in the creation of a dental crown. After thorough grinding, impressions are made with a special material.

And now comes the best part! After the second session you will have your beautiful smile again. All that’s left is to choose the right colour of the crown. When choosing the right colour of the crown, it is important that it matches the colour of your teeth. The finished crown must be tested properly before it is fully fitted on the ground tooth. If everything fits perfectly, only a small amount of fixing material is applied to the crown, it’s placed on the tooth and it’s done! Your smile is as good as new.

What is a dental crown made of?

What a dental crown is made of depends in most cases on the price. There are several materials available.

  • One type is all-metal crowns, which are among the cheapest. They are very strong and durable in structure and material. Nowadays, however, they are not used very much, as they do not look aesthetically pleasing in the mouth.
  • The combination of metal and ceramics created metal-ceramic crowns. Their inner part is made of metal, which provides the parameters of durability and strength. However, the surface already looks much better than that of all-metal crowns. They are covered with ceramic, which creates a beautiful white effect.
  • If you’re looking to get your smile back to the way it was before, we recommend opting for the all-ceramic crowns. They are the most aesthetic and can perfectly mimic the appearance of your lost tooth. Once they are inserted into the mouth, it is very difficult to distinguish them from normal teeth.

Does a dental crown last forever?

If you don’t take care of your teeth properly, you can lose not only just your healthy teeth, but your dental crown as well. It may happen that it will start to wobble, in which case definitely do not delay your visit to our clinic! It is necessary for the dentist to remove the crown and reapply it, but only after the area has been thoroughly cleaned. If you delay your visit to the dentist, bacteria can get underneath and destroy the healthy tooth underneath the crown.

Choose your preferred method

Make a call

Fill a form

  • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader