Gingivitis

It is the body’s reaction to the bacteria present in our mouths. It is most often manifested by bleeding gums after irritation, for example with a toothbrush or interdental brush.

How does gingivitis occur?

Every day, after brushing, a salivary pellicle forms on the teeth, which protects them from various external influences. Various types of bacteria get trapped in it during the day, thus forming a biofilm/plaque. If we do not remove the biofilm/plaque from the surface of our teeth by means of cleaning at least once a day, this biofilm thickens and after 48 hours a mature biofilm is formed. The latter already contains pathogenic bacteria. It is these that cause oral diseases such as caries or gingivitis and subsequently periodontitis/parodontitis.

Why should we pay more attention to gingivitis?

Our body reacts to all pathogenic bacteria via the immune system. It tries to overcome diseases caused by bacteria or viruses that have invaded the system. It works the same way in our mouths. If pathogenic bacteria begin to reside in the biofilm on the teeth, our organism begins to fight back. This is when our gums bleed because they are more engorged due to our body’s immune response. Blood supplies the inflamed tissues with defensive substances.

These fight off the bacteria in the biofilm in the mouth and kill them. However, in this “battle” between bacteria and our body, various toxic substances are produced that attack our tissues around the tooth. The tissues around the tooth begin to dissolve, and the bone holding the tooth starts to recede, which results in periodontitis/parodontitis. If you suffer from chronic/long-lasting inflammation of your gums, it leads to the loss of individual teeth. Because, when the tissues and the bone that holds the teeth recede, the teeth will have nothing to hold them and they will start to wobble and eventually fall out.

That is why gingivitis requires special attention! First of all, it is important to visit a dentist or dental hygienist to determine the cause of gingivitis and set up a treatment course to keep your teeth protected and preserved in the mouth. In the beginning, it is a relatively simple treatment that can preserve your beautiful smile for a lifetime!

How is the treatment carried out?

No mouthwash, gel or toothpaste can help with gingivitis or parodontitis. The intervention of a specialist is needed! This chemical treatment can suppress the symptoms of the disease, but it is no substitute for proper treatment. While this method of treatment may be effective, a consultation with a specialist is clearly needed to determine the specific and necessary course of treatment. What you should pay the most attention to is the fact that parodontitis doesn’t hurt! That’s why people don’t even know that they have it. If you start to feel pain, then that is already the last stage of parodontitis. At this stage, in many cases, even the intervention of doctors will not help.

Trápi vás zápal ďasien? At our clinic, we have dental hygiene specialists that will help you with bleeding gums!

How much does it cost?

90€

The price includes:

  • Thorough examination and explanation of your oral hygiene status
  • Planning the treatment
  • Removal of tartar
  • AIRFLOW – removal of pigmentation and stains
  • GBT – the most gentle method of teeth cleaning
  • Instruction on proper dental care

Choose your preferred method

Make a call

Fill a form

  • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader