Zápal ďasien

Ide o reakciu organizmu na baktérie prítomné v našich ústach. Zápal ďasien sa najčastejšie prejavuje krvácaním ďasien po podráždení, a to napríklad zubnou či medzizubnou kefkou.

Ako vznikne zápal ďasien?

Každý deň sa na zuboch po ich vyčistení zachytáva slinná pelikula, ktorá ich chráni pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Do tej sa počas dňa zachytávajú rôzne druhy baktérii, ktoré vytvárajú biofilm/povlak. Keď si aspoň 1x za deň neočistíme biofilm/povlak z povrchu zubov, tak tento biofilm zhrubne a po 48 hodinách vzniká zrelý biofilm. Ten už obsahuje patogénne baktérie. Práve tie nám spôsobujú ochorenia v ústnej dutine ako sú zubný kaz alebo zápal ďasien a následná paradentóza/parodontitída.

Prečo by sme mali venovať zápalu ďasien väčšiu pozornosť?

Náš organizmus reaguje na všetky patogénne baktérie svojim imunitným systémom. Snaží sa o to, aby prekonal ochorenia spôsobené baktériami či vírusmi, ktoré ho napadli. Rovnako to funguje aj v našich ústach. Ak sa patogénne baktérie začnú zdržiavať v biofilme na zuboch, náš organizmus sa začne brániť. Vtedy naše ďasná krvácajú, pretože sú v dôsledku imunitnej odpovede nášho tela viac prekrvené. Krv dodáva zapáleným tkanivám obranné látky.

Tie bojujú v ústach proti baktériám v biofilme a zabíjajú ich. Avšak pri tomto boji medzi baktériami a naším organizmom vznikajú rôzne toxické látky, ktoré napádajú naše tkanivá okolo zuba. Tkanivá okolo zuba sa začnú rozpúšťať a kosť v ktorej držia zuby ustupuje, a tak vzniká paradentóza/parodontitída. Ak budete mať chronický/dlhotrvajúci zápal na ďasnách, vedie to k strate jednotlivých zubov. Pretože keď stratíte tkanivá a kosť, v ktorej držia zuby, nebudú mať v čom držať, začnú sa kývať a nakoniec vypadnú.

Preto treba zápalu ďasien venovať obzvlášť veľkú pozornosť! Ako prvé, je dôležité navštíviť zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorá nájde príčinu zápalu ďasien, a nastaví vám liečbu tak, aby boli zuby chránené a zachované v ústach. V začiatkoch ide o pomerne jednoduchú liečbu, ktorá môže váš krásny úsmev zachovať po celý život!

Ako prebieha liečba?

Žiadna ústna voda, gél alebo zubná pasta bez zákroku odborníka nepomôže pri zápale ďasien a parodontitíde!  Táto chemická liečba môže potláčať príznaky ochorenia, ale nie je to žiadna náhrada liečby. Nie je vylúčené, že tento spôsob liečby je účinný, no jednoznačne je potrebná konzultácia s odborníkom, ktorý určí konkrétny a potrebný postup liečby. Načo by ste si  mali dať najväčší pozor je fakt, že parodontitída nebolí! Preto ani nemusíte vedieť, že ju máte. Ak príde nástup bolesti, bohužiaľ je to už posledné štádium parodontitídy. V tomto štádiu už v mnohých prípadoch nepomôže ani zásah lekárov.

Trápi vás zápal ďasien? Na našej klinike máme špecialistov na dentálnu hygienu, ktorá pomáha v boji s krvácaním ďasien!

Koľko to stojí?

90€

V cene je:

  • Dôkladné vyšetrenie a vysvetlenie stavu ústnej hygieny
  • Naplánovanie liečby
  • Odstránenie zubného kameňa
  • AIRFLOW – odstránenie pigmentov a škvŕn
  • GBT – najšetrnejšia metóda čistenia zubov
  • Inštruktáž k správnej starostlivosti o zuby

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader