Zápal ďasien

Ide o reakciu organizmu na baktérie prítomné v našich ústach. Najčastejšie sa prejavuje krvácaním ďasien po podráždení, a to napríklad zubnou či medzizubnou kefkou.

Ako prebieha vznik zápalu ďasien?

Každý deň sa na zuboch po ich vyčistení zachytáva slinná pelikula, ktorá ich chráni pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Do tej sa počas dňa zachytávajú rôzne druhy baktérii, ktoré vytvárajú biofilm/povlak. Keď si aspoň 1x za deň neočistíme biofilm/povlak z povrchu zubov, tak tento biofilm zhrubne a po 48 hodinách vzniká zrelý biofilm. Ten už obsahuje patogénne baktérie. Práve tie nám spôsobujú ochorenia v ústnej dutine ako sú zubný kaz alebo zápal ďasien a následná paradentóza/parodontitída.

Prečo by sme mali venovať zápalu ďasien väčšiu pozornosť?

Náš organizmus reaguje na všetky patogénne baktérie svojim imunitným systémom. Snaží sa o to, aby prekonal ochorenia spôsobené baktériami či vírusmi, ktoré ho napadli. Rovnako to funguje aj v našich ústach. Ak sa patogénne baktérie začnú zdržiavať v biofilme na zuboch, náš organizmus sa začne brániť. Vtedy naše ďasná krvácajú, pretože sú v dôsledku imunitnej odpovede nášho tela viac prekrvené. Krv dodáva zapáleným tkanivám obranné látky.

Tie bojujú v ústach proti baktériám v biofilme a zabíjajú ich. Avšak pri tomto boji medzi baktériami a naším organizmom vznikajú rôzne toxické látky, ktoré napádajú naše tkanivá okolo zuba. Tkanivá okolo zuba sa začnú rozpúšťať a kosť v ktorej držia zuby ustupuje, a tak vzniká paradentóza/parodontitída. Ak budete mať chronický/dlhotrvajúci zápal na ďasnách, vedie to k strate jednotlivých zubov. Pretože keď stratíte tkanivá a kosť, v ktorej držia zuby, nebudú mať v čom držať, začnú sa kývať a nakoniec vypadnú.

Preto treba zápalu ďasien venovať obzvlášť veľkú pozornosť! Ako prvé, je dôležité navštíviť zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorá nájde príčinu zápalu ďasien, a nastaví vám liečbu tak, aby boli zuby chránené a zachované v ústach. V začiatkoch ide o pomerne jednoduchú liečbu, ktorá môže váš krásny úsmev zachovať po celý život!

Ako prebieha liečba?

Žiadna ústna voda, gél alebo zubná pasta bez zákroku odborníka nepomôže pri zápale ďasien a parodontitíde!  Táto chemická liečba môže potláčať príznaky ochorenia, ale nie je to žiadna náhrada liečby. Nie je vylúčené, že tento spôsob liečby je účinný, no jednoznačne je potrebná konzultácia s odborníkom, ktorý určí konkrétny a potrebný postup liečby. Načo by ste si  mali dať najväčší pozor je fakt, že parodontitída nebolí! Preto ani nemusíte vedieť, že ju máte. Ak príde nástup bolesti, bohužiaľ je to už posledné štádium parodontitídy. V tomto štádiu už v mnohých prípadoch nepomôže ani zásah lekárov.

Trápi vás zápal ďasien? Na našej klinike máme špecialistov na dentálnu hygienu, ktorá pomáha v boji s krvácaním ďasien!

Koľko to stojí?

90€

V cene je:

  • Dôkladné vyšetrenie a vysvetlenie stavu ústnej hygieny
  • Naplánovanie liečby
  • Odstránenie zubného kameňa
  • AIRFLOW – odstránenie pigmentov a škvŕn
  • GBT – najšetrnejšia metóda čistenia zubov
  • Inštruktáž k správnej starostlivosti o zuby

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov