Parodontitis

Periodontology deals with the treatment of periodontal disease. These are the tissues that hold our tooth in the dental alveolus.

What causes parodontitis and how?

In the mouth we see the crown of a tooth. Under the gum is the root of the tooth, which is fixed in the bone and the gum can be seen on the surface. Healthy gums are firm, pink in colour and do not bleed after being touched. If the gum bleeds after being touched, it means that inflammation is present. Gingivitis is a defensive reaction of our body, which defends itself against bacteria that are found on the surface of the tooth in the form of a biofilm. This is a structure containing bacteria that are pathogenic to our bodies and cause the disease in the oral cavity called parodontitis.

If pathogenic bacteria begin to reside in the biofilm on the teeth, our organism begins to fight back. Our gums bleed because the body produces blood, which contains defensive agents. These defensive substances fight off the bacteria in the biofilm in the mouth and kill them. However, in this “battle” between bacteria and our body, various toxic substances are produced that attack the tissues around the tooth. The tissues around the tooth begin to dissolve and the bone holding the tooth starts to recede, which results in periodontitis/parodontitis. If you suffer from chronic/long-lasting inflammation of your gums, it leads to tooth loss. Because, when the tissues and the bone that holds the teeth recede, the teeth will have nothing to hold them and they will start to wobble and eventually they can fall out.

We recommend not underestimating gingivitis! The most important thing is to see a dentist or dental hygienist who will find the cause of the gingivitis and set up the appropriate treatment to make your smile healthy again.

How to treat parodontitis?

The treatment of parodontitis takes a long time, but it is worthwhile for the beautiful smile that you will have at the end of it. The key is thorough and professional cleaning of the teeth, which will stop gingivitis and keep your teeth and gums clean. This is the only way to stop parodontitis! Unfortunately, this disease cannot be cured completely. The receding bone will never grow back to its original state. We can only stop parodontitis at the stage it is currently at and we can help prevent it from spreading.

 • Step 1
  • Comprehensive examination of the periodontal condition and preparation of X-ray images
  • Identifying risk factors that affect your oral health
  • Thorough familiarization with the current state of the periodontium
  • Determining the treatment and the number of visits according to the periodontal condition
  • Instructions on how to take good care of your teeth and what tools to use for oral hygiene at home
 • Step 2
  • We will set from two up to four appointments
  • Detailed cleaning of teeth and periodontal pockets
 • Step 3
  • Check-up in 1 month
  • Determining how the body responds to treatment and thorough cleaning
  • Adjusting the frequency of dental hygiene visits to keep the biofilm and disease under control

What are the main symptoms of parodontitis?

 • Bad breath
 • Bleeding gums

Underestimating good oral hygiene can rob you of a healthy and radiant smile! Book a consultation with us.

How much does it cost?

from 75€

The price includes:

 • Comprehensive examination of the periodontal condition, X-ray images
 • Identifying risk factors that affect your oral health
 • A detailed explanation of your current periodontal condition
 • Determining the treatment and number of visits according to the periodontal condition
 • Instructions on how to take good care of your teeth, what tools to use for oral hygiene at home
 • From two up to four appointments, detailed cleaning of teeth and periodontal pockets

Choose your preferred method

Make a call

Fill a form

 • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader