Parodontitída

Parodontológia sa zaoberá liečbou parodontu. Sú to tkanivá, ktoré nám držia zub v zubnom lôžku.

Prečo a ako vzniká parodontitída?

V ústach vidíme korunku zuba. Pod ďasnom sa nachádza koreň zuba, ktorý je uchytený v kosti a na povrchu je viditeľné ďasno. Zdravé ďasno je pevné, má ružovú farbu a na dotyk nekrváca. Ak ďasno na dotyk krváca znamená to, že je tam prítomný zápal. Zápal ďasien, je obranná reakcia nášho organizmu, ktorý sa bráni pred baktériami, ktoré sa nachádzajú na povrchu zuba v biofilme. To je štruktúra obsahujúca baktérie, ktoré sú patogénne pre náš organizmus a vytvárajú v ústnej dutine ochorenie nazývané parodontitída.

Ak sa patogénne baktérie začnú zdržiavať v biofilme na zuboch, náš organizmus sa začne brániť. Naše ďasná vtedy krvácajú, pretože telo produkuje krv, v ktorej sú obranné látky. Tieto obranné látky bojujú v ústach proti baktériám v biofilme a zabíjajú ich. Avšak pri tomto boji medzi baktériami a naším organizmom, vznikajú rôzne toxické látky, ktoré napádajú tkanivá okolo zuba. Tkanivá okolo zuba sa začnú rozpúšťať a kosť v ktorej držia zuby ustupuje a tak vzniká paradentóza/parodontitída. Ak budete mať chronický/dlhotrvajúci zápal na ďasnách, vedie to k strate zubov. Pretože keď stratíte tkanivá a kosť v ktorej držia zuby, nebudú mať v čom držať, začnú sa kývať a nakoniec môže dôjsť k ich vypadnutiu.

Zápal ďasien odporúčame nepodceňovať! Najdôležitejšie je navštíviť zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorí nájdu príčinu zápalu ďasien a nastavia vhodnú liečbu tak, aby bol váš úsmev opäť zdravý.

Ako liečiť parodontitídu?

Liečba parodontitídy je beh na dlhú trať, no na konci tohto behu vás čaká opäť krásny úsmev. Základom je dôkladné a profesionálne očistenie zubov, ktoré zabezpečí zastavenie zápalu ďasien a udrží zuby a ďasná čisté. Jedine tak je možné parodontitídu zastaviť! Bohužiaľ, toto ochorenie sa nedá vyliečiť úplne. Ustúpená kosť nikdy nedorastie do svojho pôvodného stavu. Parodontitídu môžeme iba zastaviť v tom štádiu v akom sa nachádza a zároveň môžeme pomôcť zabrániť jej rozširovaniu.

 • Krok 1
  • Komplexné vyšetrenie stavu parodontu a vyhotovenie RTG snímkov
  • Zistenie rizikových faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie vašej ústnej dutiny
  • Dôkladné oboznámenie s aktuálnym stavom parodontu
  • Nastavenia liečby a určenie počtu návštev podľa stavu parodontu
  • Inštruktáž ako sa správne starať o svoj chrup a aké pomôcky používať pri domácej starostlivosti o ústnu hygienu

 • Krok 2
  • Čakajú nás spoločné 2 až 4 návštevy
  • Detailné čistenie zubov a parodontálnych vačkov

 • Krok 3
  • Kontrola o 1 mesiac
  • Zistenie ako reaguje organizmus na liečbu a kompletné čistenie
  • Nastavenie frekvencie počtu návštev na dentálnu hygienu tak, aby sme udržali biofilm a ochorenie pod kontrolou

Aké sú hlavné príznaky parodontitídy?

 • Zápach z úst
 • Krvácanie ďasien

Nenechajte sa podcenením správnej ústnej hygieny obrať o zdravý a žiarivý úsmev! Objednajte sa k nám na konzultáciu.

Koľko to stojí?

od 75€

V cene je:

 • Komplexné vyšetrenie stavu parodontu, RTG snímky
 • Zistenie rizikových faktorov, ktoré ovplyvňujú orálne zdravie
 • Detailné vysvetlenie aktuálneho stavu parodontu
 • Nastavenia liečby a počet návštev podľa stavu parodontu
 • Inštruktáž ako sa správne starať o svoj chrup, aké pomôcky používať pri domácej starostlivosti o ústnu hygienu
 • 2-4 návštevy, detailné čistenie zubov a parodontálnych vačkov

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

 • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader