Teeth sandblasting

Teeth sandblasting/airflow is a procedure using compressed air, water and powder that gently removes plaque, pigments and even slightly calcified/hardened tartar from the surface of the teeth.

How does it work?

Sandblasting/airflow is currently the best technology to safely clean the surface of the teeth without damaging them or the gums, and it is also the most effective cleaning method, because with the powder we can get to hard-to-reach places such as interdental spaces, fissures on the chewing surfaces of the teeth, the area around dentures or around orthodontic brackets.

Modern technology

However, there are many kinds of devices and powders on the market, which have different granularity. The smaller the granularity and the better the technology, the gentler the treatment of the tooth surface.

At Dental Centrum NIVY we focus mainly on painless and professional treatments, which is why we use the most modern technologies. One of our more modern technologies is the Airflow Prophylaxis Master, which we use to work effectively and with minimal invasiveness. This device is an external sandblaster for teeth that comes from Switzerland and is backed by scientific studies. We use the finest powder on the market to safely, thoroughly and painlessly clean the surface of the teeth.

This device will also please patients who have teeth sensitive to cold, because it uses warm water.

How does plaque form?

Biofilm forms on the teeth immediately after cleaning. First, a salivary pellicle bind to the teeth, which protects the tooth from external factors such as acidic foods or beverages. The salivary pellicle begins to gather bacteria, which form a biofilm/coating of plaque on the teeth. This plaque thickens over time and after 48 hours a mature biofilm is formed. A mature biofilm contains pathogenic bacteria that already cause oral disease, tooth decay, gingivitis or periodontitis/parodontitis. If this biofilm is not cleaned regularly every day by means of personal oral hygiene, a mature biofilm will build up in your mouth with lots of bacteria. This means that, if you want to have healthy beautiful teeth and gums without inflammation, it is important to thoroughly remove the biofilm from the surface of your teeth every day. Knowing the correct technique and using interdental brushes is a guaranteed success for healthy gums and healthy teeth.

Teeth sandblasting/airflow is done as part of the dental hygiene package

If you have healthy teeth, we recommended that you receive dental hygiene twice per year. If you are suffering from periodontitis/paradontosis, it is important to keep the biofilm under check so that the disease does not progress rapidly. Therefore, in such cases we recommended receiving dental hygiene three to four times a year.

How much does it cost?

90€

The price includes:

  • Thorough examination and explanation of your oral hygiene status
  • Planning the treatment
  • Removal of tartar
  • AIRFLOW – removal of pigmentation and stains
  • GBT – the most gentle method of teeth cleaning
  • Instruction on proper dental care

Choose your preferred method

Online reservation system

  • Choose and book your appointment now

Make a call

Fill a form

  • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader