Teeth whitening

How to whiten teeth? Here you will learn how to have beautiful white teeth. For the most effective teeth whitening, we recommend professional whitening. Unprofessional methods can damage the enamel of your teeth or damage your gums.

How does it work?

The most effective teeth whitening is done with hydrogen peroxide. This is so far the only substance on the market that really whitens teeth. A tooth is composed of tooth enamel on the surface, with dentin underneath. Its colourations also indicates the colour of the tooth. It determines how yellow or white your teeth are. If we want the whitening effect to be long-lasting, it is the dentin that needs to be whitened. This darkens with age and that’s why our teeth get darker/yellower as we grow older.

We use a 12% hydrogen peroxide solution to whiten the dentin, which passes through the tubules in the tooth enamel and gently whitens the dentin. The gentleness of the whitening process depends on the concentration of hydrogen peroxide: the lower the concentration, the gentler the whitening process.

We recommend that you have your dental hygiene taken care of first

If we want the teeth whitening to have the best possible effect, it is important to undergo dental hygiene beforehand, where plaque and pigments are removed from the teeth using sandblasting. We also remove the tartar using ultrasound. Once your teeth are clean, we will provide the most effective teeth whitening possible.

How does it work?

The most effective and gentle teeth whitening is teeth whitening done at home.

How to whiten your teeth at home:

 • Ambulatory part:

  • During your first visit we will take impressions of your teeth
  • Within 1-2 days, we will make translucent braces/trays for your teeth, into which you will put the whitening toothpaste at home
  • We will then arrange a date for the delivery of the dental braces and the teeth whitening kit
 • Home part:

  • It’s ideal to whiten teeth during the night because less saliva is produced at night, which means that the gel won’t be washed out of the braces as quickly as during the day
  • Whitening should always last at least 4 hours
  • Clean your teeth thoroughly before whitening so that they have a clean, plaque-free surface
  • Apply a small amount of whitening gel (12% H2O2) to the whitening braces
  • Put the whitening braces with gel on your teeth
  • If the gel leaks out of the braces, remove it from the surface of the gums using a cotton swab
  • When you get up in the morning, take out the braces and brush your teeth and the braces with a toothbrush

Whiten your teeth for a period of 1-2 weeks. The duration depends on how white you want your teeth to be and also on how quickly your teeth will whiten.

Whitening your teeth at home is safe and you can decide yourself how white you want your teeth to be. It is important to follow the instructions given during your visit.

How much does it cost?

from 150€

The price includes:

 • Manufacture of transparent braces for whitening gel

 • Trays and teeth whitening kit

 • Instructions on correct use

Choose your preferred method

Online reservation system

 • Choose and book your appointment now

Make a call

Fill a form

 • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader