Tooth extraction

The phrase “tooth extraction” sends chills down the spine of many people. Simply put, it is the extraction of a tooth and therefore its removal from the dental alveolus. It is one of the more common outpatient procedures that is performed using local anaesthesia.

When is a tooth extraction necessary?

Extraction is the last resort in many cases of tooth damage. It is necessary when a tooth is so damaged by caries that it is not possible to treat it, for example, with a filling or a replacement crown. Tooth extraction is also performed if the tooth has suffered extensive inflammation in the root area and root canal treatment (endodontics) can no longer be performed. If the root canal treatment has been successful but the inflammation persists and the patient is in pain, the dentist may decide to extract the tooth based on the patient’s condition. A tooth may be extracted even if an orthopaedic surgeon has determined that there is not enough space in the dental arch. Probably the most common cause of tooth extraction is wisdom teeth which, due to their position, disrupt the surrounding tissues and cause uncomfortable pain. However, you don’t have to be afraid of tooth extraction here at Dental Centrum NIVY! We use local anaesthesia to ensure that you do not experience any pain during the entire procedure.

How long does it take to heal after a tooth extraction?

If there was extensive inflammation in the tooth, the healing time may be prolonged. However, in normal cases, the healing time after an extraction wound is approximately 4-6 weeks. During this process, the gums are the first to start healing, followed by the bone. Even if the painful tooth has been removed, the area may still be sensitive and sore after the extraction. It is important to prepare for swelling and discomfort after the anaesthesia wears off.

Can I eat after a tooth extraction?

As for diet, the patient should prepare to eat softer and mushier dishes that are not too hot and certainly not spicy. During the first 24 hours the patient should also avoid the consumption of dairy products and smoking. The wound is initially very sensitive to all external influences.

Dental hygiene - yes or no?

Thinking about dental hygiene is important even after tooth extraction! The exception is the actual area of extraction, where care must be taken. Do not scrub it or try to clean it. After extraction, it is necessary for a blood clot to form at the location to prevent any further bleeding. By cleaning, you could delay the process of the blood clot forming. So the first 24 hours after tooth extraction are crucial! The next day, you can carefully start rinsing your mouth with a special alcohol-free disinfectant mouthwash.

Pain still persists?

In rare cases, after a tooth extraction the patient may be forced to visit the dentist again. If your pain persists or the wound does not stop bleeding after a few days, do not hesitate to call us and we will give you an appointment right away!

What next with a missing tooth?

After thorough healing, patients often ask what the next step is for the empty space left after the tooth has been extracted? If the tooth was extracted from an area that is visible it can be a long-term problem not just from an aesthetic point of view. You can prevent this by consulting with our experts who will recommend the right type of dental replacement for you. If you are missing just one tooth, a dental implant is the most suitable and natural tooth replacement. We will do our best to make you smile with joy again!

Choose your preferred method

Make a call

Fill a form

  • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader