Extrakcia zuba

Už pri vyslovení slov „extrakcia zuba“ má množstvo ľudí po celom tele zimomriavky. Ide jednoducho povedané o vytrhnutie zuba a teda o jeho odstránenie zo zubného lôžka. Je to jeden z bežných ambulantných zákrokov, ktorý sa vykonáva za použitia lokálnej anestézie.

Kedy dochádza k extrakcii zuba?

Extrakcia je v mnohých prípadoch poškodenia zuba až krajným riešením. Dochádza k nej vtedy, ak je zub natoľko poškodený zubným kazom, že je nemožné ho ošetriť napríklad pomocou výplne alebo náhradnej korunky. Extrakcia zuba je vykonaná aj vtedy, ak zub postihol rozsiahly zápal v oblasti koreňa a nie je možné vykonať ošetrenie koreňových kanálikov (endodonciu). Ak sa podarilo vykonať ošetrenie zubných kanálikov, no zápal pretrváva a pacient má bolesti, zubár môže rozhodnúť na základe stavu pacienta o extrakcii zuba. Zub môže byť vytrhnutý aj v prípade, že to určil čeľustný ortopéd z dôvodu nedostatku miesta v zubnom oblúku. Azda najčastejší prípad extrakcie zuba spôsobujú zuby múdrosti, ktoré svojou polohou narúšajú okolité tkanivá a spôsobujú nepríjemnú bolesť. U nás v Dental Centrum NIVY však nemusíte mať strach z extrakcie zuba! Využívame lokálnu anestéziu, ktorá zaručí, že počas celého priebehu nepociťujete žiadnu bolesť.

Ako dlho prebieha hojenie po extrakcii zuba?

Ak sa v zube nachádzal rozsiahly zápal, môže sa doba hojenia predĺžiť. V bežnom prípade je však doba hojenia extrakčnej rany približne 4-6 týždňov. Počas tohto procesu sa ako prvé začne hojiť ďasno a až potom nasleduje hojenie kosti. Aj keď bol bolestivý zub odstránený, môže byť miesto po extrakcii citlivé a ubolené. Dôležité je pripraviť sa na opuch a nepríjemné pocity po odznení anestézie.

Môžem po extrakcii zuba jesť?

Čo sa týka stravy, pacient by sa mal pripraviť na konzumáciu redších a kašovitých jedál, ktoré nebudú príliš horúce a určite nie pikantné. Počas prvých 24 hodín by ste sa mali vyhnúť aj konzumácii mliečnych výrobkov či fajčeniu. Rana je zo začiatku veľmi citlivá na všetky vonkajšie vplyvy.

Dentálna hygiena – áno či nie?

Myslieť na dentálnu hygienu je dôležité aj po extrakcii zuba! Výnimkou je práve miesto po extrakcii, pri ktorom treba byť opatrný. Nedrhnite ho ani sa nesnažte miesto čistiť. Po extrakcii je potrebné, aby sa na danom mieste vytvorila krvná zrazenina, ktorá zabráni akémukoľvek ďalšiemu krvácaniu. Čistením by ste mohli proces tvorby krvnej zrazeniny oddialiť. Prvých 24 hodín je teda po extrakcii zuba kľúčových! Na druhý deň môžete opatrne začať s vyplachovaním úst špeciálnymi dezinfekčnými vodami bez obsahu alkoholu.

Bolesti stále pretrvávajú?

Po extrakcii zuba sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že je pacient nútený opätovne vyhľadať zubára. V prípade, že vaše bolesti pretrvávajú alebo rana neprestáva krvácať aj po niekoľkých dňoch – neváhajte nám zavolať a my vám ihneď priradíme termín!

Čo ďalej s chýbajúcim zubom?

Po dôkladnom zahojení sa u pacientov naskytá otázka – Čo bude ďalej s prázdnym miestom po vytrhnutom zube? V prípade, že zub chýba na mieste, ktoré je viditeľné môže to byť dlhodobý problém nielen z estetického hľadiska. Predísť tomu môžete konzultáciou s našimi odborníkmi, ktorí vám odporučia ten správny typ zubnej náhrady. Ak vám chýba len jeden zub, najvhodnejšou a zároveň najprirodzenejšou zubnou náhradou je zubný implantát. Spravíme maximum pre to, aby ste sa mohli opäť s radosťou usmievať!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov