Extrakcia zuba

Už pri vyslovení slov „extrakcia zuba“ má množstvo ľudí po celom tele zimomriavky. Ide jednoducho povedané o vytrhnutie zuba a teda o jeho odstránenie zo zubného lôžka. Je to jeden z bežných ambulantných zákrokov, ktorý sa vykonáva za použitia lokálnej anestézie.

Kedy dochádza k extrakcii zuba?

Extrakcia je v mnohých prípadoch poškodenia zuba až krajným riešením. Dochádza k nej vtedy, ak je zub natoľko poškodený zubným kazom, že je nemožné ho ošetriť napríklad pomocou výplne alebo náhradnej korunky. Extrakcia zuba je vykonaná aj vtedy, ak zub postihol rozsiahly zápal v oblasti koreňa a nie je možné vykonať ošetrenie koreňových kanálikov (endodonciu). Ak sa podarilo vykonať ošetrenie zubných kanálikov, no zápal pretrváva a pacient má bolesti, zubár môže rozhodnúť na základe stavu pacienta o extrakcii zuba. Zub môže byť vytrhnutý aj v prípade, že to určil čeľustný ortopéd z dôvodu nedostatku miesta v zubnom oblúku. Azda najčastejší prípad extrakcie zuba spôsobujú zuby múdrosti, ktoré svojou polohou narúšajú okolité tkanivá a spôsobujú nepríjemnú bolesť. U nás v Dental Centrum NIVY však nemusíte mať strach z extrakcie zuba! Využívame lokálnu anestéziu, ktorá zaručí, že počas celého priebehu nepociťujete žiadnu bolesť.

Ako dlho prebieha hojenie rany po extrakcii zuba?

Ak sa v zube nachádzal rozsiahly zápal, môže sa doba hojenia predĺžiť. V bežnom prípade je však doba hojenia extrakčnej rany približne 4-6 týždňov. Počas tohto procesu sa ako prvé začne hojiť ďasno a až potom nasleduje hojenie kosti. Aj keď bol bolestivý zub odstránený, môže byť miesto po extrakcii citlivé a ubolené. Dôležité je pripraviť sa na opuch a nepríjemné pocity po odznení anestézie.

Môžem po extrakcii zuba jesť?

Čo sa týka stravy, pacient by sa mal pripraviť na konzumáciu redších a kašovitých jedál, ktoré nebudú príliš horúce a určite nie pikantné. Počas prvých 24 hodín by ste sa mali vyhnúť aj konzumácii mliečnych výrobkov či fajčeniu. Rana je zo začiatku veľmi citlivá na všetky vonkajšie vplyvy.

Dentálna hygiena – áno či nie?

Myslieť na dentálnu hygienu je dôležité aj po extrakcii zuba! Výnimkou je práve miesto po extrakcii, pri ktorom treba byť opatrný. Nedrhnite ho ani sa nesnažte miesto čistiť. Po extrakcii je potrebné, aby sa na danom mieste vytvorila krvná zrazenina, ktorá zabráni akémukoľvek ďalšiemu krvácaniu. Čistením by ste mohli proces tvorby krvnej zrazeniny oddialiť. Prvých 24 hodín je teda po extrakcii zuba kľúčových! Na druhý deň môžete opatrne začať s vyplachovaním úst špeciálnymi dezinfekčnými vodami bez obsahu alkoholu.

Bolesti stále pretrvávajú?

Po extrakcii zuba sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že je pacient nútený opätovne vyhľadať zubára. V prípade, že vaše bolesti pretrvávajú alebo rana neprestáva krvácať aj po niekoľkých dňoch – neváhajte nám zavolať a my vám ihneď priradíme termín!

Čo ďalej s chýbajúcim zubom?

Po dôkladnom zahojení sa u pacientov naskytá otázka – Čo bude ďalej s prázdnym miestom po vytrhnutom zube? V prípade, že zub chýba na mieste, ktoré je viditeľné môže to byť dlhodobý problém nielen z estetického hľadiska. Predísť tomu môžete konzultáciou s našimi odborníkmi, ktorí vám odporučia ten správny typ zubnej náhrady. Ak vám chýba len jeden zub, najvhodnejšou a zároveň najprirodzenejšou zubnou náhradou je zubný implantát. Spravíme maximum pre to, aby ste sa mohli opäť s radosťou usmievať!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader