Endodoncia (hlboký zubný kaz) a bolesť po zákroku
Čo je to endodoncia?
Máte hlboký zubný kaz?
Endodontické ošetrenie umožňuje zachovať zub, ktorý má hlboký zubný kaz a inak by musel byť vytrhnutý. Zuby po koreňovej liečbe môžu stále plniť svoju funkciu a pri správnej starostlivosti môžu vydržať mnoho rokov. Koreňová liečba je preto dôležitou metódou, ktorá pomáha predchádzať stratám zubov a znižuje riziko infekcie, ktorá by mohla ovplyvniť aj okolité zuby alebo ďasná.
Endodoncia je modernou a efektívnou metódou na záchranu poškodených zubov, a hoci môže niekedy vyvolávať obavy, väčšina procedúr je bezbolestná vďaka anestézii a používaným technológiám.
Kedy je potrebná endodoncia?
Endodoncia je potrebná vtedy, keď dôjde k poškodeniu alebo zápalu zubnej drene v dôsledku:
- Zubného kazu, ktorý sa dostane hlboko do zuba a zasiahne dreň.
- Úrazu zuba, napríklad pri zlomení alebo prasknutí zuba.
- Opakovaného ošetrenia zuba, napríklad pri opakovanom plombovaní.
- Infekcie, ktorá sa šíri do koreňového kanálika a ohrozuje celý zub.
- Inými spôsobmi nezvládnuteľnej citlivosti zuba na podnety.
Kedy je nutná reendodoncia?
Reendodoncia (opätovná koreňová liečba) je potrebná vtedy, keď pôvodná koreňová liečba zlyhá alebo nie je dostatočne účinná, čo vedie k opakovanému zápalu alebo infekcii v ošetrenom zube. Existuje niekoľko dôvodov kedy lekár zváži reendodontické ošetrenie.
Nesprávne prevedená pôvodná liečba. Pri pôvodnej liečbe nemuseli byť koreňové kanáliky dostatočne vyčistené, dezinfikované, alebo vyplnené čo mohlo umožniť baktériám prežiť a spôsobiť infekciu. Kanáliky môžu byť zložité, zakrivené alebo neprístupné, čo sťažuje ich dôkladné vyčistenie počas prvej liečby. Takisto sa môžu sa objaviť skryté alebo neošetrené kanáliky. Niektoré zuby môžu mať viac koreňových kanálikov, než sa pôvodne predpokladalo, a jeden z nich mohol zostať neošetrený, čo umožňuje infekcii pretrvávať.
K reendodoncii pristúpime ak sa do už ošetreného zuba dostane nová infekcia alebo zlyhá pôvodná koreňová výplň. Ak sa koreňová výplň poškodí, baktérie môžu preniknúť späť do koreňového systému a spôsobiť opakovanú infekciu. To môže byť spôsobené ak netesniacou korunkou alebo plombou na zube ale aj zlomením či prasknutím zuba.
Jedným z dôvodov je ak po pôvodnej liečbe pretrváva bolesť, opuch alebo citlivosť, čo môže signalizovať, že liečba nebola úspešná a zub zostal infikovaný.
Reendodoncia má dobrú úspešnosť, ale býva zložitejšia než pôvodná liečba, pretože zub už bol predtým ošetrený. Miera úspešnosti závisí od mnohých faktorov, ako je komplikovanosť zuba, rozsah pôvodnej infekcie a celkový stav zuba.
Ak po pôvodnej koreňovej liečbe pociťujete pretrvávajúcu bolesť, opuch, citlivosť alebo sa na röntgenových snímkach objaví známka zápalu či infekcie, môže byť reendodoncia správnym riešením na záchranu zuba a vyriešenie problémov. Dôležité je poradiť sa so zubným lekárom, ktorý vykoná detailné vyšetrenie a stanoví správny postup.
Aké sú možné komplikácie po endodoncii?
Po endodontickom ošetrení (koreňovej liečbe) môže dôjsť k rôznym komplikáciám, aj keď väčšina zákrokov je úspešná a pacienti nemajú žiadne dlhodobé problémy. Najčastejšie sa môžete stretnúť s citlivosťou. Mierna bolesť a citlivosť po zákroku hlavne na tlak alebo pri žuvaní je normálna. Môže trvať niekoľko dní, maximálne 1-2 týždne, kým sa oblasť zahojí. Silná pretrvávajúca bolesť môže naznačovať komplikácie, ako je infekcia alebo neúplné ošetrenie koreňových kanálikov.
Ku infekcii dôjde ak sa počas liečby nepodarí úplne odstrániť baktérie z koreňových kanálikov alebo ak sa do zuba dostanú nové baktérie cez netesniacu plombu alebo korunku. Infekcia sa prejavuje bolesťou, opuchom, tvorbou abscesu (hnisavé ložisko) a zvýšenou teplotou v okolí zuba.
Zuby, ktoré prešli koreňovou liečbou, môžu byť krehkejšie, pretože po odstránení zubnej drene sú menej hydratované a elastické. Ak zub nie je správne chránený korunou, môže dôjsť k jeho zlomeniu alebo prasknutiu.
Komplikáciou, ktorá ale nemusí spôsobovať pacientovi žiadne obtiaže je aj preplnenie alebo nedoplnenie kanálikov. Preplnenie znamená ak je výplň koreňového kanálika pretlačená za špičku koreňa, môže dráždiť okolité tkanivá a spôsobiť bolesť a zápal. Nedoplnenie potom naopak ak koreňové kanáliky neboli kompletne vyplnené koreňovou výplňou až do špičky koreňa. Baktérie môžu prežívať v nevyplnenom priestore, čo vedie k opakovaným problémom.
Počas koreňovej liečby sa používajú tenké nástroje na čistenie a tvarovanie kanálikov. V zriedkavých prípadoch sa môže nástroj zlomiť a zostať v kanáliku. Ak sa nástroj nedá bezpečne odstrániť alebo obísť, môže to viesť k neúplnému ošetreniu a následnej infekcii. Častokrát ale ani odlomený nástroj ponechaný v koreni nespôsobuje žiadne obtiaže.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže pacient mať alergickú reakciu na materiály používané počas koreňovej liečby, ako je výplňový materiál alebo anestézia.
aká bolesť po endodoncii je v poriadku a kedy zájsť radšej k zubárovi?
Po endodoncii je bežné, že pacient môže cítiť určitú bolesť alebo citlivosť, ale existuje rozdiel medzi normálnou pooperačnou bolesťou a bolesťou, ktorá môže signalizovať komplikáciu. Normálna bolesť po endodoncii je mierna bolesť alebo citlivosť pri hryzení, tlaku alebo pri dotyku môže pretrvávať niekoľko dní až týždeň po zákroku. Je to spôsobené tým, že okolité tkanivá okolo špičky koreňa môžu byť po liečbe koreňa dočasne podráždené alebo zapálené. Takáto citlivosť sa zlepšuje s časom a môžete ju zmierniť bežnými liekmi proti bolesti (napr. ibuprofén alebo paracetamol). Ak bolesť ustupuje každý deň a cítite sa lepšie, ide väčšinou o normálny priebeh hojenia.
Drobný opuch alebo jemná citlivosť ďasien v blízkosti ošetreného zuba sa môžu vyskytnúť ako dôsledok zákroku. V prípade väčšieho opuchu, hnisu alebo silnej, ostrej bolesti, ktorá sa neustále zhoršuje a neustupuje ani po užití liekov proti bolesti, je lepšie vyhľadať svojho zubného lekára.
Aj v prípade ak je bolesť znesiteľná ale nezmizne ani po týždni alebo sa vôbec nezlepšuje, je vhodné kontaktovať zubára. Normálne by sa bolesť mala zmierňovať postupne, a ak sa tak nedeje, je potrebná kontrola. Ak bolesť na začiatku ustúpila, ale potom sa vrátila alebo náhle zhoršila, môže to naznačovať, že sa infekcia alebo iný problém opäť objavil.
Autor článku:
MDDr. Michaela Záňová, zubná lekárka
Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci som ukončila v roku 2021. Už počas štúdia som absolvovala viaceré kongresy či zahraničné stáže. Po skončení štúdia som pracovala tri roky na zubnej klinike v Žiline, kde som sa venovala celému spektru ošetrení pacientov vo všetkých vekových kategóriách. Venujem sa najmä záchovnej stomatológii a endodoncii, no môjmu srdcu blízka ostáva aj zubná chirurgia. Verím, že dôslednosť, kvalitná práca a ľudský prístup k pacientovi je dôležitý, preto mojim cieľom je vždy prepojiť funkčnosť, estetiku a požiadavky pacienta.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
recepcne ochotne, usmievave, napomocne
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism