Endodoncia

Čo je endodoncia? Jedná sa ošetrenie zubných kanálikov, ktoré je potrebné vtedy, ak podceníte dôkladnú ústnu hygienu a v ústach sa vám vytvorí zubný kaz. Jeho neliečením môže vzniknúť zápal, alebo odumretie zubného nervu. Liečbou je endodontické ošetrenie.

Mám hlboký zubný kaz - je potrebná endodoncia?

Všetko začína „nevinným“ zubným kazom, ktorý neliečením poškodí zubnú dreň. Tá reaguje na poškodenie zväčša zápalom a bolesťou. Zubný nerv, ktorý sa nachádza v zubnej dreni sa nevie brániť, a preto pod vplyvom dlhodobého výskytu baktérií odumiera. V tomto štádiu sa musí pristúpiť k endodontickému ošetreniu – vyčisteniu zubných kanálikov. Pacienti zväčša poznajú tento pojem pod slovami – vybratie zubných nervov. Ak sa rozhodnete toto ošetrenie nepodstúpiť, môže to mať negatívny vplyv na váš celkový zdravotný stav. Baktérie sa začnú cez koreňový kanálik šíriť do celého okolia zuba a poškodia tak tkanivo zubného lôžka. Týmto ošetrením môžete doslova zachrániť váš úsmev. Správnym ošetrením koreňových kanálikov sa zub zachráni a nemusí tak dôjsť k extrakcii zuba. Endodoncia – nečakajte a objednajte sa na ňu čím skôr.

Ako prebieha endodontické ošetrenie?

Ošetrenie koreňových kanálikov pozostáva z niekoľkých dôležitých krokov. Množstvo pacientov si toto ošetrenie spája s bolesťou a nepríjemnými pocitmi. Súčasťou ošetrenia je však anestézia, ktorá bolesť potlačí a vy sa tak môžete počas ošetrenia uvoľniť a nemusíte mať strach z bolesti. Cieľom ošetrenia je vyčistenie koreňových kanálikov od zapálených tkanív a baktérií, vďaka čomu môžeme zachrániť zdravý zub!

 • Určenie diagnózy

  Pred samotných ošetrením je dôležitá konzultácia s našimi odborníkmi. Musí sa určiť presný charakter zápalu a preto k pristupujeme k tomuto kroku naozaj dôkladne. Po vyšetrení navrhneme celý plán liečby. Ten v mnohých prípadoch závisí najmä od rozsahu zápalu.

 • Anestézia

  Endodonciu predchádza zápal, alebo odumretie zubného nervu. Zápal dokáže byť pre pacienta veľmi nepríjemný a bolestivý. Počas ošetrenia preto pristupujeme k lokálnej anestézii. Tá úplne eliminuje bolesť počas celého zákroku. Pacient nemusí mať pred lokálnou anestéziou žiadny strach. Vpichnutie je takmer bezbolestné a účinok nastupuje už po pár minútach. Zubný lekár nezačne zákrok pred tým, než si je na 100% istý, že anestézia zaúčinkovala.

 • Začíname odstránením zubného kazu

  Po znecitlivení môžeme začať s ošetrením. Ako prvé je potrebné odstrániť zubný kaz, ktorý býva najčastejšou príčinou vzniku endodoncie. Práve neliečený zubný kaz spôsobuje nahromadenie mikroorganizmov, ktoré následne „napádajú“ zubné tkanivá.

 • Pokračujeme dôkladným čístením

  Aby endodonické ošetrenie malo zmysel, je viac než dôležité spriechodniť každý jeden kanálik. Infikovaná zubná dreň sa odstráni, a tak môže dôjsť k dezinfekcii, ktorá zlikviduje všetky baktérie, ktoré narúšajú zdravie vašich zubov.

 • Po vyčistení nasleduje vyplnenie koreňového kanálika

  Dôkladné mechanicko-chemické čistenie je vykonané, a tak môže lekár pristúpiť k hermetickému vypĺňaniu koreňového kanálika. Na vypĺňanie sa používa kvalitná koreňová výplň, ktorá sa musí dostať do všetkých potrebných častí kanálika. Súčasťou ošetrenia je aj vyhotovenie RTG snímkov. Pri celom ošetrení používajú naši lekári mikroskopy, ktoré im prácu značne uľahčujú. Práve vďaka nim dokážu kvalitnejšie a presnejšie ošetriť koreňové kanáliky v celej ich dĺžke.


Po ošetrení môže byť zub citlivý a preto je dôležité zostať v kľudovom režime pár hodín po zákroku. Po odznení anestézie sa môžu dostaviť jemné bolesti, avšak do pár hodín u mnohých pacientoch odznejú. V prípade, že sa pacient nachádzal v štádiu pokročilého zápalu pred endodontickým ošetrením, môže bolesť po zákroku pociťovať aj po niekoľkých dňoch. Ak bolesť neustáva, no naopak sa stupňuje, kontaktuje nás a my vám hneď priradíme termín!

Endodoncia nie je len pre našich pacientov

Na našej klinike vykonávame endodontické ošetrenie aj na vyžiadanie pre pacientov od iných zubných lekárov. Na začiatok je potrebné objednať sa na konzultáciu. Počas návštevy vás zubný lekár oboznámi s priebehom ošetrenia ako aj s cenovou ponukou.

Ako predísť endodoncii?

Celá liečba istý čas trvá, no práve podstúpením tohto ošetrenia môžete predĺžiť životnosť svojich zubov. Aby ste sa mu však úplne vyhli, je dôležité ošetriť už počiatočné štádium zubného kazu. Dbajte na pravidelné preventívne kontroly u zubára, ktoré môžu v mnohých prípadoch pomôcť predísť náročným ošetreniam či skrytým kazom. U nás na klinike ponúkame vysoko kvalitné endodonické ošetrenie, ktoré vám opäť vráti zdravý úsmev!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

 • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader