Endodoncia

Jedná sa ošetrenie zubných kanálikov, ktoré je potrebné vtedy, ak podceníte dôkladnú ústnu hygienu a v ústach sa vám vytvorí zubný kaz. Jeho neliečením môže vzniknúť zápal, alebo odumretie zubného nervu. Liečbou je endodontické ošetrenie.

Kedy je nutné endodontické ošetrenie?

Všetko začína „nevinným“ zubným kazom, ktorý neliečením poškodí zubnú dreň. Tá reaguje na poškodenie zväčša zápalom a bolesťou. Zubný nerv, ktorý sa nachádza v zubnej dreni sa nevie brániť, a preto pod vplyvom dlhodobého výskytu baktérií odumiera. V tomto štádiu sa musí pristúpiť k endodontickému ošetreniu – vyčisteniu zubných kanálikov. Pacienti zväčša poznajú tento pojem pod slovami – vybratie zubných nervov. Ak sa rozhodnete toto ošetrenie nepodstúpiť, môže to mať negatívny vplyv na váš celkový zdravotný stav. Baktérie sa začnú cez koreňový kanálik šíriť do celého okolia zuba a poškodia tak tkanivo zubného lôžka. Týmto ošetrením môžete doslova zachrániť váš úsmev! Správnym ošetrením koreňových kanálikov sa zub zachráni a nemusí tak dôjsť k extrakcii zuba.

Ako prebieha ošetrenie?

Ošetrenie koreňových kanálikov pozostáva z niekoľkých dôležitých krokov. Množstvo pacientov si toto ošetrenie spája s bolesťou a nepríjemnými pocitmi. Súčasťou ošetrenia je však anestézia, ktorá bolesť potlačí a vy sa tak môžete počas ošetrenia uvoľniť a nemusíte mať strach z bolesti. Cieľom ošetrenia je vyčistenie koreňových kanálikov od zapálených tkanív a baktérií, vďaka čomu môžeme zachrániť zdravý zub!

 • Určenie diagnózy

  Pred samotných ošetrením je dôležitá konzultácia s našimi odborníkmi. Musí sa určiť presný charakter zápalu a preto k pristupujeme k tomuto kroku naozaj dôkladne. Po vyšetrení navrhneme celý plán liečby. Ten v mnohých prípadoch závisí najmä od rozsahu zápalu.

 • Anestézia

  Endodonciu predchádza zápal, alebo odumretie zubného nervu. Zápal dokáže byť pre pacienta veľmi nepríjemný a bolestivý. Počas ošetrenia preto pristupujeme k lokálnej anestézii. Tá úplne eliminuje bolesť počas celého zákroku. Pacient nemusí mať pred lokálnou anestéziou žiadny strach. Vpichnutie je takmer bezbolestné a účinok nastupuje už po pár minútach. Zubný lekár nezačne zákrok pred tým, než si je na 100% istý, že anestézia zaúčinkovala.

 • Začíname odstránením zubného kazu

  Po znecitlivení môžeme začať s ošetrením. Ako prvé je potrebné odstrániť zubný kaz, ktorý býva najčastejšou príčinou vzniku endodoncie. Práve neliečený zubný kaz spôsobuje nahromadenie mikroorganizmov, ktoré následne „napádajú“ zubné tkanivá.

 • Pokračujeme dôkladným čístením

  Aby endodonické ošetrenie malo zmysel, je viac než dôležité spriechodniť každý jeden kanálik. Infikovaná zubná dreň sa odstráni, a tak môže dôjsť k dezinfekcii, ktorá zlikviduje všetky baktérie, ktoré narúšajú zdravie vašich zubov.

 • Po vyčistení nasleduje vyplnenie koreňového kanálika

  Dôkladné mechanicko-chemické čistenie je vykonané, a tak môže lekár pristúpiť k hermetickému vypĺňaniu koreňového kanálika. Na vypĺňanie sa používa kvalitná koreňová výplň, ktorá sa musí dostať do všetkých potrebných častí kanálika. Súčasťou ošetrenia je aj vyhotovenie RTG snímkov. Pri celom ošetrení používajú naši lekári mikroskopy, ktoré im prácu značne uľahčujú. Práve vďaka nim dokážu kvalitnejšie a presnejšie ošetriť koreňové kanáliky v celej ich dĺžke.


Po ošetrení môže byť zub citlivý a preto je dôležité zostať v kľudovom režime pár hodín po zákroku. Po odznení anestézie sa môžu dostaviť jemné bolesti, avšak do pár hodín u mnohých pacientoch odznejú. V prípade, že sa pacient nachádzal v štádiu pokročilého zápalu pred endodontickým ošetrením, môže bolesť po zákroku pociťovať aj po niekoľkých dňoch. Ak bolesť neustáva, no naopak sa stupňuje, kontaktuje nás a my vám hneď priradíme termín!

Endodontické ošetrenie nie je len pre našich pacientov

Na našej klinike vykonávame endodontické ošetrenie aj na vyžiadanie pre pacientov od iných zubných lekárov. Na začiatok je potrebné objednať sa na konzultáciu. Počas návštevy vás zubný lekár oboznámi s priebehom ošetrenia ako aj s cenovou ponukou.

Ako predísť endodoncii?

Celá liečba istý čas trvá, no práve podstúpením tohto ošetrenia môžete predĺžiť životnosť svojich zubov. Aby ste sa mu však úplne vyhli, je dôležité ošetriť už počiatočné štádium zubného kazu. Dbajte na pravidelné preventívne kontroly u zubára, ktoré môžu v mnohých prípadoch pomôcť predísť náročným ošetreniam či skrytým kazom. U nás na klinike ponúkame vysoko kvalitné endodonické ošetrenie, ktoré vám opäť vráti zdravý úsmev!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

 • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov