Kedy je nutné ťahanie nervov a na čo sa pripraviť?
Čo to znamená ťahanie nervov?
Ako sa umrtvuje zubný nerv?
Prvým krokom je vždy znecitlivenie pomocou lokálnej anestézie, aby pacient necítil bolesť počas zákroku. Bez znecitlivenia je takmer nemožné a hlavne pre pacienta veľmi bolestivé odstrániť všetky nervy zo všetkých koreňových kanálikov. Pacientom, ktorí o nutnosti anestézy pochybujú hovorím, že je to ako by vás operovali zaživa a to si verím neželá nikto z nás.
Po znecitlivení si zub izolujeme gumenou membránou (kofferdam), ktorá nám zabezpečí suché prostredie v priebehu ošetrenia. Pacientovi nepadá nič do úst, nezbiera sa mu voda a lekárovi neprekáža jazyk, líca a sliny pacienta. Následne zubár vyvŕta malý otvor v korunke zuba, aby sa dostal do dreňovej dutiny a koreňových kanálikov.
Pomocou špeciálnych nástrojov zubár odstráni infikovanú alebo poškodenú zubnú dreň vrátane nervových zakončení. Odteraz už zub nebude vnímať bolesť ani teplotu. Po odstránení drene a nervov zubár dôkladne vyčistí a dezinfikuje koreňové kanáliky od baktérií a infekcie.
Posledným krokom je vyplnenie vyčistených kanálikov špeciálnym materiálom (zvyčajne gutaperčou), aby sa hermeticky uzatvorili a zabránilo sa ďalšiemu šíreniu infekcie. Ťahanie nervov je zvyčajne nevyhnutné, keď infekcia zasiahne nerv zuba a spôsobuje silnú bolesť alebo hrozí riziko opuchu a okoločeľustného zápalu. Aj keď sa zub stane po zákroku „mŕtvym“, zostáva v ústach a môže ďalej plnohodnotne slúžiť.
Kedy je nutné ťahanie nervov?
Vo všeobecnosti je ťahanie nervov, resp. endodontické ošetrenie, potrebné v prípadoch, keď je zubná dreň (nervy a krvné cievy v zube) poškodená alebo infikovaná. Tento stav môže vzniknúť z rôznych dôvodov:
- Ak sa zubný kaz rozšíri hlboko do zuba a dosiahne zubnú dreň, hoci zub ešte nemusí bolieť, ale dreň už je infikovaná. Ťahanie nervov je vtedy potrebné, aby sa infekcia nerozšírila a zub sa zachránil.
- Keď dôjde k zápalu zubnej drene (pulpitída) v dôsledku infekcie alebo podráždenia (napríklad po hlbokej výplni alebo úraze). Ak je zápal nezvratný, odstránenie nervov je jediné riešenie.
- Ak sa infekcia rozšíri ďalej do koreňových kanálikov, môže viesť k tvorbe abscesu (hnisavej dutiny) pri koreni zuba. Liečba koreňa zabráni ďalšiemu šíreniu infekcie.
- Ak sa v prípade úrazu alebo zlomení zuba poškodí zubná dreň, aj keď zub na povrchu vyzerá neporušený väčšinou dôjde k narušeniu nervovo-cievneho zásobenia zuba a je potrebné zubnú dreň odstrániť, aby sa predišlo infekcii.
- Ak má zub hlbokú prasklinu alebo zlomeninu, baktérie môžu preniknúť do vnútra zuba a spôsobiť infekciu. Vtedy sa liečbe koreňa nevyhneme.
Endodoncia je nutná, keď bolesť zuba nezmizne ani po odstránení príčiny (napr. zubného kazu) a keď zubná dreň už nie je schopná sa sama vyliečiť. Tento zákrok pomáha predísť tomu, aby sa infekcia ďalej šírila a umožňuje zachrániť zub, ktorý by inak musel byť vytrhnutý.
Aké sú riziká?
Ako pri každom lekárskom zákroku, aj pri liečbe koreňa existujú určité riziká. Väčšina zákrokov prebieha bez komplikácií, no v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť nasledovné riziká:
- Opätovná infekcia môže vzniknúť počas alebo po liečbe ak nie sú koreňové kanáliky dôkladne vyčistené a vyplnené alebo ak sa baktérie dostanú späť do zuba. K tomu môže dôjsť v prípade veľmi zložitých a veľmi zakrivených koreňových kanálikov, čo sťažuje ich úplné vyčistenie a zaplnenie.
- Relatívne častým rizikom počas čistenia koreňových kanálikov je zlomenie nástroja (napr. veľmi tenký čistiaci nástroj), ktorý je potom ťažké odstrániť. To môže vyvolať potrebu ďalších zákrokov u špecialistu na mikroskopickú endodonciu.
- V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k perforácii (prevŕtaniu) steny koreňa zuba počas čistenia kanálikov. To môže viesť k zápalu okolitej kosti alebo k strate zuba, ak nie je možné perforáciu ošetriť špeciálnym MTA cementom.
- Niekedy sa infekcia môže po čase vrátiť, a to buď v dôsledku nedostatočného ošetrenia alebo praskliny v zube, ktorá umožňuje baktériám preniknúť späť do koreňových kanálikov. Podľa príčiny vzniku opakovanej infekcie buď opakujeme liečbu koreňových kanálikov, spravíme drobný chirurgický zákrok (resekcia hrotu koreňa) alebo zub extrahujeme (vytrhneme).
- V neposlednom rade býva komplikáciou aj imunitná odpoveď pacienta na liečbu alebo infekciu. Odpoveď môže byť buď búrlivá (opuch, bolesť) alebo žiadna, kedy sa imunita napriek správnej liečbe nevie s infekciou vysporiadať. Preto v niektorých prípadoch, napriek liečbe, musíme zub vytrhnúť. To sa stáva najmä vtedy, ak je zub príliš poškodený alebo sa infekcia neustále vracia.
Aj keď tieto riziká existujú, väčšina liečebných postupov je úspešná, a ak sa liečba koreňových kanálikov vykoná správne, môže zub zostať funkčný ešte mnoho rokov.
Čo môžem čakať po zákroku?
Väčšina pacientov má po liečbe koreňových kanálikov (ťahaní nervov) buď len mierne alebo žiadne príznaky. Vždy je ale dobré sa pripraviť na situácie, ktoré môžu po liečbe koreňa v procese hojenia nastať.
- Endodoncia – bolesť po zákroku – Mierna bolesť alebo citlivosť v ošetrenom zube a okolitých tkanivách je bežná. Tento diskomfort môže trvať niekoľko dní až týždeň. Bolesť sa zvyčajne dá zvládnuť pomocou bežných liekov proti bolesti (ako je ibuprofén alebo paracetamol).
- Opuch alebo podráždenie ďasien okolo ošetreného zuba. To je normálna reakcia po ošetrení a zvyčajne sa zlepší v priebehu niekoľkých dní.
- Citlivosť pri zhryze. Ošetrený zub môže byť niekoľko dní citlivý pri zhryze alebo pri žuvaní. Toto je spôsobené zápalom okolo hrotu koreňa zuba, ktorý bol ošetrený a štartuje sa jeho hojenie. Takmer vždy ošetrený zub o pár desatín milimetra zabrúsíme, aby ste si na neho nezahryzávali a teda nebol citlivý. Odporúčame zub v prípade citlivosti nezaťažovať, hoci jesť a piť môžete ihneď po ošetrení.
- Plné zotavenie po liečbe koreňových kanálikov trvá niekoľko dní. Ak po týždni stále cítite silnú bolesť, opuch alebo iné nezvyčajné príznaky (napríklad horúčku), je potrebné kontaktovať zubára.
Ak sa budete riadiť odporúčaniami zubára a zub bol správne ošetrený, mal by po liečbe koreňov fungovať rovnako ako Vaše ostatné zuby.
Autor článku:
MDDr. Michal Polivka, zubný lekár
Štúdium zubného lekárstva som ukončil na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Vo svojej doterajšej praxi som sa venoval celému spektru stomatologických výkonov, obzvlášť sa však špecializujem na ošetrenie koreňových kanálikov. Pravidelne sa zúčastňujem na odborných kurzoch a stážach. Poznatky ktoré nadobudnem s radosťou využívam pri svojej práci. Mimo ambulanciu prednášam na lekárskej fakulte a rôznych stomatologických podujatiach. Milujem cestovanie a vo voľnom čase si rád zašportujem alebo prečítam dobrú knihu.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
recepcne ochotne, usmievave, napomocne
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism