Odstránenie zubného kameňa

Zubný kameň je kalcifikovaný/stvrdnutý biofilm. Vtedy, keď sa na zuby v biofilme ukladajú minerály zo slín tak biofilm stvrdne a vznikne zubný kameň. Predispozíciou pre zvýšenú tvorbu zubného kameňa je zvýšená koncentrácia vápenatých iónov v slinách alebo nedostatočná individuálna ústna hygiena. Odstránenie zubného kameňa je bezbolestné.

Ako vyzerá zubný kameň a kde sa nachádza?

Zubný kameň sa najčastejšie nachádza v oblasti okolo ďasien. Vytvára lem okolo zuba, ktorý môže mať bielu, hnedú alebo čiernu farbu. Ďalej sa nachádza v medzizubných priestoroch. Na tomto mieste má zubný kameň väčšinou čiernu farbu. Ďalším častým miestom kde sa zubný kameň nachádza sú spodné predné zuby zo strany jazyka. Na tomto mieste má najčastejšie bielu alebo hnedú farbu v závislosti od toho, či sa na zuby nachytávajú pigmenty. Odstránenie zubného kameňa nebolí.

Vytvorený zubný kameň nie je možné odstrániť domácou ústnou hygienou. Avšak pravidelnou a dôkladnou ústnou hygienou viete predchádzať tomu aby sa zubný kameň vytvoril. Keď nebude na zuboch biofilm, nevytvorí sa ani zubný kameň.

Prečo je zubný kameň nebezpečný?

Zubný kameň vytvára miesto, kde sa baktérie ľahko uchytávajú a následne vyvolávajú obrannú reakciu organizmu – zápal ďasien. Chronický/dlhotrvajúci zápal ďasien, vedie k vzniku parodontitídy/paradentózy. Parodontitída je nebezpečné, tiché ochorenie tkanív okolo zubov. V dôsledku parodontitídy sa tkanivá pomaly strácajú. Následkom toho sa zuby začnú v ústach pohybovať, vznikajú väčšie medzery až nakoniec zuby nebudú mať v čom držať, začnú sa kývať a vypadnú. Na tomto ochorení je najhoršie to, že nebolí, čiže nemusíte vedieť že ho máte a nakoniec o zuby prídete. Parodontitída môže niekedy bolieť, avšak to je už konečné štádium, s ktorým nevieme nič spraviť a o zuby prídete.

Zubný kameň svojou tvrdosťou mechanicky dráždi ďasná a aleveolárnu kosť v ktorej držia zuby. Týmto mechanickým tlakom kosť reaguje jej ústupom a stratou, čo vedie k parodontitíde. Preto je veľmi dôležité, vytvorený kameň pravidelne odstraňovať z povrchu zubov profesionálnou dentálnou hygienou.

Ako odstrániť zubný kameň?

Na dentálnej hygiene zubný kameň odstraňujeme šetrne pomocou ultrazvuku a ručných nástrojov. Toto ošetrenie je v rukách šikovnej dentálnej hygieničky a je bezbolestné. V prípade ďasien, ktoré sú bolestivé už pred ošetrením, môže toto ošetrenie byť málinko nepríjemné ale nie bolestivé.

Príznaky prítomnosti zubného kameňa, ktoré si môžete všimnúť aj doma sú bolestivé a opuchnuté ďasná. Zapálené ďasná sa prejavujú krvácaním pri individuálnej ústnej hygiene. Ďasná nikdy nekrvácajú samovoľne, vždy začnú krvácať až pri pôsobení tlaku, napr. zubnou kefkou alebo medzizubnou kefkou. Keby nám ďasná krvácali pri zápale samovoľne, väčšina ľudí by chodila po svete ako upíry, pretože až 90% ľudí má zápal ďasien.

Predchádzaním tvorbe zubného kameňa je dokonalá a pravidelná domáca ústna hygiena, každodenné používanie medzizubných kefiek, pitie dostatočného množstva čistej vody (aspoň 1,5 litra počas doobedia)

Koľko to stojí?

90€

V cene je:

  • Dôkladné vyšetrenie a vysvetlenie stavu ústnej hygieny
  • Naplánovanie liečby
  • Odstránenie zubného kameňa
  • AIRFLOW – odstránenie pigmentov a škvŕn
  • GBT – najšetrnejšia metóda čistenia zubov
  • Inštruktáž k správnej starostlivosti o zuby

Vyberte si spôsob objednania termínu

Online rezervačný systém

  • Vyberte a zarezervujte si svoj termín hneď teraz

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader