Odstránenie zubného kameňa

Zubný kameň je kalcifikovaný/stvrdnutý biofilm. Vtedy, keď sa na zuby v biofilme ukladajú minerály zo slín tak biofilm stvrdne a vznikne zubný kameň. Predispozíciou pre zvýšenú tvorbu zubného kameňa je zvýšená koncentrácia vápenatých iónov v slinách alebo nedostatočná individuálna ústna hygiena.

Ako vyzerá zubný kameň a kde sa nachádza?

Zubný kameň sa najčastejšie nachádza v oblasti okolo ďasien. Vytvára lem okolo zuba, ktorý môže mať bielu, hnedú alebo čiernu farbu. Ďalej sa nachádza v medzizubných priestoroch. Na tomto mieste má zubný kameň väčšinou čiernu farbu. Ďalším častým miestom kde sa zubný kameň nachádza sú spodné predné zuby zo strany jazyka. Na tomto mieste má najčastejšie bielu alebo hnedú farbu v závislosti od toho, či sa na zuby nachytávajú pigmenty.

Vytvorený zubný kameň nie je možné odstrániť domácou ústnou hygienou. Avšak pravidelnou a dôkladnou ústnou hygienou viete predchádzať tomu aby sa zubný kameň vytvoril. Keď nebude na zuboch biofilm, nevytvorí sa ani zubný kameň.

Prečo je zubný kameň nebezpečný?

Zubný kameň vytvára miesto, kde sa baktérie ľahko uchytávajú a následne vyvolávajú obrannú reakciu organizmu – zápal ďasien. Chronický/dlhotrvajúci zápal ďasien, vedie k vzniku parodontitídy/paradentózy. Parodontitída je nebezpečné, tiché ochorenie tkanív okolo zubov. V dôsledku parodontitídy sa tkanivá pomaly strácajú. Následkom toho sa zuby začnú v ústach pohybovať, vznikajú väčšie medzery až nakoniec zuby nebudú mať v čom držať, začnú sa kývať a vypadnú. Na tomto ochorení je najhoršie to, že nebolí, čiže nemusíte vedieť že ho máte a nakoniec o zuby prídete. Parodontitída môže niekedy bolieť, avšak to je už konečné štádium, s ktorým nevieme nič spraviť a o zuby prídete.

Zubný kameň svojou tvrdosťou mechanicky dráždi ďasná a aleveolárnu kosť v ktorej držia zuby. Týmto mechanickým tlakom kosť reaguje jej ústupom a stratou, čo vedie k parodontitíde. Preto je veľmi dôležité, vytvorený kameň pravidelne odstraňovať z povrchu zubov profesionálnou dentálnou hygienou.

Ako odstrániť zubný kameň?

Na dentálnej hygiene zubný kameň odstraňujeme šetrne pomocou ultrazvuku a ručných nástrojov. Toto ošetrenie je v rukách šikovnej dentálnej hygieničky a je bezbolestné. V prípade ďasien, ktoré sú bolestivé už pred ošetrením, môže toto ošetrenie byť málinko nepríjemné ale nie bolestivé.

Príznaky prítomnosti zubného kameňa, ktoré si môžete všimnúť aj doma sú bolestivé a opuchnuté ďasná. Zapálené ďasná sa prejavujú krvácaním pri individuálnej ústnej hygiene. Ďasná nikdy nekrvácajú samovoľne, vždy začnú krvácať až pri pôsobení tlaku, napr. zubnou kefkou alebo medzizubnou kefkou. Keby nám ďasná krvácali pri zápale samovoľne, väčšina ľudí by chodila po svete ako upíry, pretože až 90% ľudí má zápal ďasien.

Predchádzaním tvorbe zubného kameňa je dokonalá a pravidelná domáca ústna hygiena, každodenné používanie medzizubných kefiek, pitie dostatočného množstva čistej vody (aspoň 1,5 litra počas doobedia)

Koľko to stojí?

90€

V cene je:

  • Dôkladné vyšetrenie a vysvetlenie stavu ústnej hygieny
  • Naplánovanie liečby
  • Odstránenie zubného kameňa
  • AIRFLOW – odstránenie pigmentov a škvŕn
  • GBT – najšetrnejšia metóda čistenia zubov
  • Inštruktáž k správnej starostlivosti o zuby

Vyberte si spôsob objednania termínu

Online rezervačný systém

  • Vyberte a zarezervujte si svoj termín hneď teraz

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov