Oprava zubného kazu

So zubným kazom sa v mnohých prípadoch stretávame už od útleho detstva. Je to pre človeka veľmi nepríjemné a bolestivé. Ako však zubný kaz vzniká a čo spraviť, aby sme mu predišli?

Ako v našich ústach vzniká zubný kaz?

Spôsobujú ho nahromadené baktérie v našich ústach, ktoré napádajú tvrdé tkanivá zubu. Nie je to žiadne ochorenie, s ktorým sa človek narodí. Spôsobené je predovšetkým nesprávnou ústnou hygienou. Baktérie, ktoré si neodstránite z povrchu vašich zubov ich pravidelným čistením, vytvárajú na ňom štruktúrovanú hmotu, ktorú tiež nazývame zubný povlak. Ten sa na zube pevne drží a jeho následné odstránenie nie je jednoduché. Nesprávne čistenie zubov a zanedbanie odstraňovania povlaku spôsobuje demineralizáciu, a teda odvápňovanie. Práve demineralizáciou vzniká kriedovitá biela škvrna a zubná sklovina začína byť krehká. V tomto štádiu ešte nie je nič stratené. Ak sa vám podarí udržať zub čistý, bez tvorby ďalších baktérií, kaz sa dokáže zastaviť a sklovina remineralizovať. 

Ak sa však začnú baktérie rýchlejšie rozmnožovať, kaz bude pokračovať hlbšie do dentínu a následne bude meniť svoju farbu na hnedé až mierne čierne škvrny. Dôležité je spomenúť, že aj maličký kaz na vašom zube môže spôsobiť veľké problémy!

Nebojte sa liečby zubného kazu!

Množstvo ľudí pri zistení, že majú zubný kaz podľahne panike z návštevy odborníka. V mnohých prípadoch nechajú bolesť zájsť do takého štádia, že je potrebná návšteva zubnej pohotovosti. Avšak v súčasnej dobe už liečba zubného kazu nemusí byť utrpením! My vám ho bezbolestne vyvŕtame a nahradíme vhodnou výplňou. Nepodceňujte liečbu zubného kazu a už pri prvých príznakoch vyhľadajte odborníka. Môže sa stať, že neliečený zubný kaz už napadol aj zubnú dreň, a tak je potrebné aj dôkladné ošetrenie zubných kanálikov.

Ako môžeme zubnému kazu predísť?

Zubný kaz vzniká nahromadením baktérií, ktoré následne vytvárajú na zuboch povlak. Preto je dôležité si dôkladne čistiť zuby a to najmä večer! To, aká je správna dĺžka umývania zubov, ako prebieha správne čistenie zubov sa dozviete aj v našej dentálnej klinike. V tíme máme odborníčky na dentálnu hygienu, ktoré vám poradia ako predísť tvorbe zubného kazu a udržať tak váš úsmev čo najzdravší!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

  • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov