Prečo je vhodné odstránenie zubného kameňa?
V dnešnej dobe je ústna hygiena kľúčovým pilierom celkového zdravia. Medzi jedným z najčastejších problémov, ktoré môžu postihnúť našu ústnu dutinu, patrí aj tvorba zubného kameňa. V tomto článku sa pozrieme na to, čo vlastne zubný kameň je, aké sú jeho negatívne následky a predovšetkým ako na odstránenie zubného kameňa a predchádzanie jeho vzniku.
1. Čo je zubný kameň a aké sú jeho negatívne dôsledky?
Zubný kameň je tvrdý zmineralizovaný povlak na povrchu zubov, ktorý sa tvorí pri nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygiene. Zubný kameň vzniká zachytávaním minerálov zo slín do povlaku. V jednoduchosti to znamená, že ak máme dlhšie neodstránený povlak, minerály sa vychytajú a on tvrdne. Najčastejšie zubný kameň môžeme pozorovať v oblasti dolných predných zubov (rezákov) z vnútornej strany, prípadne z vonkajšej strany horných stoličiek, konkrétne 6ky. Je to z dôvodu, že v tejto blízkosti sa nachádzajú vývody slinných žliaz. Samozrejme pri veľmi zlej hygiene, zubný kameň môže pokrývať väčší rozsah zubov. Okrem toho ho vieme nájsť nie len na povrchu skloviny zubov (čiže v okolí ďasien) ale aj v podďasnovej oblasti (na koreňoch zubov). Tento typ zubného kameňa, ktorý je na koreni zubov, nie je viditeľný voľným okom. Jeho vznik je zapríčinený dlhodobo zlou hygienou. A aké sú jeho negatívne dôsledky? Medzi najčastejšie zahŕňame nielen estetické problémy, ale aj zvýšené riziko ochorení ďasien. Zubný kameň alebo zubný povlak, obsahuje baktérie, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivá. Táto situácia môže viesť k ochoreniam, ako je gingivitída a parodontitída. Zubný kameň je často sprevádzaný zápalom ďasien (gingivitída), no pri jeho dlhodobom nečistení môže viesť k poškodeniu okolitých tkanív a k strate kosti (parodontitída). Táto situácia zhoršuje celkové zdravie ústnej dutiny a môže viesť k bolestivým problémom, ako je napríklad parodontálny absces. Zároveň prítomnosť kameňa a baktérií môže byť príčinou zápachu z úst.
2. Profesionálne metódy na odstránenie zubného kameňa
Viete ako správne a dôkladne odstrániť zubný kameň? V zubnej ordinácii máme k dispozícii viacero metód na odstránenie zubného kameňa. Jednou z profesionálnych metód je použitie špeciálneho prístroja s ultrazvukovou koncovkou. Pomocou kmitavých ultrazvukových frekvencií a jemného priloženia, vieme odstrániť kameň z povrchu zubov aj koreňa. Mnohí pacienti sa toho boja ale pri správnom používaní je to úplne bezbolestné. Počas odstraňovania zubného kameňa, môže zapálené ďasno trochu krvácať. Je to bežné a po dôkladnom vyčistení celého zuba sa ďasno krásne zahojí a prestane krvácať. Niekedy na jemné doladenie používame ručné inštrumentárium, ako sú škrabky alebo kyrety na kameň. Následne pomocou koncovky AIR-FLOW vypieskujeme zub. Je to zmes vzduchu, prášku a vody, čo nám zabezpečí hladký povrch zubov. Výhodou týchto metód je nielen efektívnosť, ale aj minimalizácia rizika poškodenia zubov.
3. Preventívne opatrenia na zabránenie tvorbe zubného kameňa
Je nutné používať prísne opatrenia a náročné procesy či postupy, ktoré by nám zabránili vytvoriť zubný kameň? Samozrejme, že nie. Jednou zo základných a jednoduchých podmienok, kedy nebude zubný kameň vznikať, je dôkladné každodenné čistenie zubného povlaku. Zubný povlak je mäkký nános, ktorý bez problémov odstránime zubnou kefkou. Ak ho však nevyčistíme dlhšie, zubný povlak stvrdne a zmení sa na kameň. Ten však pacient už nevyčistí doma. Zuby odporúčame umývať dvakrát denne. Základom je používať správnu techniku čistenia zubov. Každý zubár či hygienik odporúča inú techniku. A ktorá je tá správna? Za mňa je ideálna krúživá technika, ktorá vyčistí celý zaoblený tvar zubov a oblasť okolo ďasien, kde sa najviac usádza povlak. Táto technika je ideálna v kombinácií s mäkkou kefkou, aby sme boli šetrný voči zubom aj ďasnám. Zanedbávať by sa určite nemali ani medzizubné priestory. Vyčistenie týchto miest nám zabezpečí medzizubná kefka a dentálna niť. Medzizubná kefka vyčistí priestor medzi zubom a ďasnom ale dentálna niť vyčistí bod kontaktu dvoch zubov. Okrem týchto základných a každodenných prevencií, by sa mala pravidelne absolvovať dentálna hygiena. Ideálne 2x ročne, no počet návštev sa môže meniť podľa stavu pacienta. Dentálna hygiena je dôležitá, pretože v správny čas vieme zistiť, kde sa nám tvorí najviac zubného povlaku a kameňa a upozorniť na to. Okrem toho vieme v ambulancii profesionálne a dôkladne zubný povlak a kameň očistiť.
Jeden tip, ako si skontrolovať, či máme v ústach niekde ešte neodstránený povlak, je ten, že si prejdete jazykom po zuboch. Ak je prítomný drsný povrch, je to nevyčistený povlak. Jazyk je najlepšia kontrolka na zistenie hladkého povrchu zubov, a teda či sú vaše zuby čisté.
Zhrnutím môžeme povedať, že boj proti zubnému kameňu si vyžaduje kombináciu profesionálnych metód v zubnej ordinácii a osobnej starostlivosti doma. Nezabúdajme, že prevencia je kľúčová a pravidelná starostlivosť o naše zuby prinesie dlhodobé zdravie celej ústnej dutiny. Ak vás zaujíma stav vašich zubov a zubného kameňa, objednajte sa na dentálnu hygienu.
Autor článku:
Bc. Barbora Hospodárová, dentálna hygienička
Na Zdravotníckej fakulte v Prešove som vyštudovala odbor Dentálnej hygieny. Okrem toho, že mám tie najnovšie poznatky v danom odbore, sa zúčastňujem na rôznych vzdelávacích kurzoch, vďaka ktorým sa postarám čo najlepšie o vaše ústne zdravie. Taktiež som absolvovala praktické školenie najnovšieho postupu ošetrovania Guided Biofilm Therapy, ktoré je už dlhé roky na našej klinike neoddeliteľnou súčasťou. Ponúkame vám bezbolestné a kvalitné ošetrenie. Mojou úlohou nie je len dokonale vyčistiť vaše zuby, ale taktiež sa venujem individuálnym prístupom pacientom trpiacim parodontitídou. Z estetického hľadiska sa zameriavam na bielenie zubov, vďaka čomu vám vyčarím ten najkrajší úsmev.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
recepcne ochotne, usmievave, napomocne
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism