Prečo je vhodné odstránenie zubného kameňa?

V dnešnej dobe je ústna hygiena kľúčovým pilierom celkového zdravia. Medzi jedným z najčastejších problémov, ktoré môžu postihnúť našu ústnu dutinu, patrí aj tvorba zubného kameňa. V tomto článku sa pozrieme na to, čo vlastne zubný kameň je, aké sú jeho negatívne následky a predovšetkým ako na odstránenie zubného kameňa a predchádzanie jeho vzniku.

Ako na odstránenie zubného kameňa? | Dental Centrum NIVY

1. Čo je zubný kameň a aké sú jeho negatívne dôsledky?

Zubný kameň je tvrdý zmineralizovaný povlak na povrchu zubov, ktorý sa tvorí pri nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygiene. Zubný kameň vzniká zachytávaním minerálov zo slín do povlaku. V jednoduchosti to znamená, že ak máme dlhšie neodstránený povlak, minerály sa vychytajú a on tvrdne. Najčastejšie zubný kameň môžeme pozorovať v oblasti dolných predných zubov (rezákov) z vnútornej strany, prípadne z vonkajšej strany horných stoličiek, konkrétne 6ky. Je to z dôvodu, že v tejto blízkosti sa nachádzajú vývody slinných žliaz. Samozrejme pri veľmi zlej hygiene, zubný kameň môže pokrývať väčší rozsah zubov. Okrem toho ho vieme nájsť nie len na povrchu skloviny zubov (čiže v okolí ďasien) ale aj v podďasnovej oblasti (na koreňoch zubov). Tento typ zubného kameňa, ktorý je na koreni zubov, nie je viditeľný voľným okom. Jeho vznik je zapríčinený dlhodobo zlou hygienou. A aké sú jeho negatívne dôsledky? Medzi najčastejšie zahŕňame nielen estetické problémy, ale aj zvýšené riziko ochorení ďasien. Zubný kameň alebo zubný povlak, obsahuje baktérie, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivá. Táto situácia môže viesť k ochoreniam, ako je gingivitída a parodontitída. Zubný kameň je často sprevádzaný zápalom ďasien (gingivitída), no pri jeho dlhodobom nečistení môže viesť k poškodeniu okolitých tkanív a k strate kosti (parodontitída). Táto situácia zhoršuje celkové zdravie ústnej dutiny a môže viesť k bolestivým problémom, ako je napríklad parodontálny absces. Zároveň prítomnosť kameňa a baktérií môže byť príčinou zápachu z úst.

Ako odstrániť zubný kameň? | Dental Centrum NIVY

2. Profesionálne metódy na odstránenie zubného kameňa

Viete ako správne a dôkladne odstrániť zubný kameň? V zubnej ordinácii máme k dispozícii viacero metód na odstránenie zubného kameňa. Jednou z profesionálnych metód je použitie špeciálneho prístroja s ultrazvukovou koncovkou. Pomocou kmitavých ultrazvukových frekvencií a jemného priloženia, vieme odstrániť kameň z povrchu zubov aj koreňa. Mnohí pacienti sa toho boja ale pri správnom používaní je to úplne bezbolestné. Počas odstraňovania zubného kameňa, môže zapálené ďasno trochu krvácať. Je to bežné a po dôkladnom vyčistení celého zuba sa ďasno krásne zahojí a prestane krvácať. Niekedy na jemné doladenie používame ručné inštrumentárium, ako sú škrabky alebo kyrety na kameň. Následne pomocou koncovky AIR-FLOW vypieskujeme zub. Je to zmes vzduchu, prášku a vody, čo nám zabezpečí hladký povrch zubov. Výhodou týchto metód je nielen efektívnosť, ale aj minimalizácia rizika poškodenia zubov.

3. Preventívne opatrenia na zabránenie tvorbe zubného kameňa

Je nutné používať prísne opatrenia a náročné procesy či postupy, ktoré by nám zabránili vytvoriť zubný kameň? Samozrejme, že nie. Jednou zo základných a jednoduchých podmienok, kedy nebude zubný kameň vznikať, je dôkladné každodenné čistenie zubného povlaku. Zubný povlak je mäkký nános, ktorý bez problémov odstránime zubnou kefkou. Ak ho však nevyčistíme dlhšie, zubný povlak stvrdne a zmení sa na kameň. Ten však pacient už nevyčistí doma. Zuby odporúčame umývať dvakrát denne. Základom je používať správnu techniku čistenia zubov. Každý zubár či hygienik odporúča inú techniku. A ktorá je tá správna? Za mňa je ideálna krúživá technika, ktorá vyčistí celý zaoblený tvar zubov a oblasť okolo ďasien, kde sa najviac usádza povlak. Táto technika je ideálna v kombinácií s mäkkou kefkou, aby sme boli šetrný voči zubom aj ďasnám. Zanedbávať by sa určite nemali ani medzizubné priestory. Vyčistenie týchto miest nám zabezpečí medzizubná kefkadentálna niť. Medzizubná kefka vyčistí priestor medzi zubom a ďasnom ale dentálna niť vyčistí bod kontaktu dvoch zubov. Okrem týchto základných a každodenných prevencií, by sa mala pravidelne absolvovať dentálna hygiena. Ideálne 2x ročne, no počet návštev sa môže meniť podľa stavu pacienta. Dentálna hygiena je dôležitá, pretože v správny čas vieme zistiť, kde sa nám tvorí najviac zubného povlaku a kameňa a upozorniť na to. Okrem toho vieme v ambulancii profesionálne a dôkladne zubný povlak a kameň očistiť.

Šetrné a bezbolestné odstránenie zubného kameňa | Dental Centrum NIVY

Jeden tip, ako si skontrolovať, či máme v ústach niekde ešte neodstránený povlak, je ten, že si prejdete jazykom po zuboch. Ak je prítomný drsný povrch, je to nevyčistený povlak. Jazyk je najlepšia kontrolka na zistenie hladkého povrchu zubov, a teda či sú vaše zuby čisté.

Zhrnutím môžeme povedať, že boj proti zubnému kameňu si vyžaduje kombináciu profesionálnych metód v zubnej ordinácii a osobnej starostlivosti doma. Nezabúdajme, že prevencia je kľúčová a pravidelná starostlivosť o naše zuby prinesie dlhodobé zdravie celej ústnej dutiny. Ak vás zaujíma stav vašich zubov a zubného kameňa, objednajte sa na dentálnu hygienu.

Autor článku:

Picture of Bc. Barbora Hospodárová, dentálna hygienička
Bc. Barbora Hospodárová, dentálna hygienička

Na Zdravotníckej fakulte v Prešove som vyštudovala odbor Dentálnej hygieny. Okrem toho, že mám tie najnovšie poznatky v danom odbore, sa zúčastňujem na rôznych vzdelávacích kurzoch, vďaka ktorým sa postarám čo najlepšie o vaše ústne zdravie. Taktiež som absolvovala praktické školenie najnovšieho postupu ošetrovania Guided Biofilm Therapy, ktoré je už dlhé roky na našej klinike neoddeliteľnou súčasťou. Ponúkame vám bezbolestné a kvalitné ošetrenie. Mojou úlohou nie je len dokonale vyčistiť vaše zuby, ale taktiež sa venujem individuálnym prístupom pacientom trpiacim parodontitídou. Z estetického hľadiska sa zameriavam na bielenie zubov, vďaka čomu vám vyčarím ten najkrajší úsmev.

Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku

Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Dental Centrum NIVY
Vynikajúce
5.0
Na základe 498 recenzií
ohodnoťte nás na
Veľmi veľký spokojnosť. Odporúčam zubnú kliniku.
Komplikovane trhanie zubu, bez bolesti a za par minut. Mozem len odporucit. Najlepsia klinika v Bratislave.
Veľmi dobrá klinika,som spokojná.Dakuem pekne
Dnes som absolvovala konzultaciu ohľadom implantátu a pan doktor zistil rozsiahly zápal pod koreňom zuba. Bez čakania koreň odstránil, nebolo treba sa objednávať na iný termin. Ďakujem za rýchle a bezbolestné ošetrenie.
Veľmi spokojná Veľká spokojnosť....,
Vynikajúce, s celou rodinou uz inam ani nechodime na osetrenie zubov. Na tejto klinike Vam naozaj nehrozi zanedbany kaz alebo zniceny chrup kvoli chybnemu pristupu lekarov! Absolvovala som tu niekolko velmi komplikovanych zakrokov a nikdy nebol s nicim ani najmensi problem. Za poslednych priblizne 10 rokov som bola len jeden krat na inej klinike, pretoze som mala bolest pocas dovolenky, a tak som musela navstivit ineho zubara. Po par dnoch mi vsak bolest vobec neprechadzala, a tak som sa ihned po navrate z dovolenky musela aj tak objednat na urgentny termin do Dental Centra Nivy. Tim v Dental centre mi dal okamzite termin a ja som z kliniky odchadzala uplne bez bolesti zuba, maximalne spokojna. Ak mate strach zo zubara a ak nemate cas na zbytocne cakanie v cakarni, a zbytocne opakovane navstevy, toto je urcite pre vas najlepsia volba
Bola som velmi spokojna s osetrenim. Skvely a profesionalny pristup
Ďakujem za urgentné vyšetrenie keď sa zlúčila obrovská bolesť a neordinujuci zubár. Ste ma zachránili pre utrpením počas víkendu. Personál bol fantastický a zubár bol veľmi ľudský a milý. Ďakujem veľmi pekne
Všetko super⭐️maximalna spokojnosť. 😊
So zubnou klinikou Dental Centrum NIVY som veľmi spokojná. Zaujali ma pozitívne recenzie a po dnešnom ošetrení pribúda ďalšia aj odo mňa. 🙂 Klinika má veľmi príjemný personál, či už ide o pána doktora, pani sestričku, alebo usmiate slečny na recepcii. Čo sa týka samotného ošetrenia, kliniku som kontaktovala z dôvodu bolesti zubu a potreby využitia služby zubnej pohotovosti. Ošetroval ma pán doktor Novák a som veľmi spokojná. Ako pacient, ktorý má strach z doktorov a vyšetrení, obzvlášť oceňujem kľud, sebavedomie a prívestivosť pána doktora. Kliniku odporúčam "všetkými desiatimi" a prajem pevné zdravie a všetko dobré personálu. (A pacientom kliniky, aby mali aj naďalej príjemné skúsenosti. :-))
Naprosto v pořádku
Rada by som sa podakovala doktorovi Novakovi a celemu timu,z dentalneho centra Nivy za vysoko profesionalny a priatelsky pristup k osetreniu.Ak ma niekto strach zo zubara,pana doktora odporucam vsetkymi desiatimi:)Velke dakujem este raz.
Nadpriemerná spokojnost - od recepcie až po konzultáciu s MDDr. Novakom. Za 4 mesiace som mala hotový cely proces dvoch implantátov. MDDr. Novak je ľudsky, empaticky človek a profesionál. Aj napriek môjmu strachu zo zubných zákrokov, cely proces implantácie som vďaka jeho pokojnému a láskavemu prístupu zvladla. Odporúčam ho a aj služby Dental Nivy Centrum.
Veľmi príjemná ambulancia, s príjemným personálom. Odkedy som v Bratislave mal som problém nájsť si miesto a ľudí komu by som zveril svoje zúbky do rúk. Sem sa vždy rád vrátim.
Super ošetrenie, ďakujem za veľmi dobrý prístup a ochotu,ďakujem
I'm very happy with the dental care. A modern surgery with a pleasant reception area and, above all, top dentists.Dr. Novak did an excellent job in repairing one of my molars. I was able to book an appointment with him for the next day as it was an emergency. Many thanks.
Najlepšia skúsenosť akú som kedy u zubára na Slovensku mala. Jasné vyhodnotenie problému, férová a transparentná cenová ponuka vopred (žiadne "nevieme presne koľko to bude") a termín som dostala tiež takmer okamžite. Absolútne bezbolestné ošetrenie koreňovych kanálikov, skvelý prístup a zručnosti pána doktora Polivku. Odporúčam všetkými desiatimi.
Profesionálny prístup a bezbolestné ošetrenie. Zakaždým odchadzam spokojná a strach so zubárov je menší.
Super ambulancia veľmi milý personál. Dobrý systém.
Vždy veľmi príjemné prostredie, usmievavá a milá recepčná, výborna dentalna hygiena, zmenili o 180° môj pohlad na zubarov.
Good place with very professional doctors
Super profesionálne služby odporúčam
Rýchle a najmä bezbolestné, veľmi príjemný a profesionálny prístup.
Pán Novák je najlepší zubár akého som kedy stretla. Čo nevedeli na iných pohotovostiach, vyriešil on hneď a s prehľadom. Som mu veľmi vďačná a odporúčam všetkými desiatimi. Ďakujem!:)
Veľmi milý a ľudský prístup pána doktora, precízne vyšetrenie, milý personál, príjemné priestory. Určite odporúčam ! 🙂
Milý personál, úžasný, bezbolestný prístup pani doktorky pri dentálnej hygiene
Veľmi som spokojná so službami DCN, konečne rada chodím k zubárovi. Dentalna hygiena super.
Úžasná klinika, milé slečny na recepcii a vysokoprofesionálny prístup, konkrétne odporúčam pána doktora Polivku na endodonické ošetrenia, 10/10 🙂
Profesionalne sluzby a skvely pristup celeho personalu.
Ďakujem za ošetrenie, ešte v noci veľká bolesť a dnes ma jej pán doktor Novák veľmi rýchlo a bezbolestne zbavil. Každému odporúčam, skvelý prístup!
Bola som zakazdym velmi spokojna. Odporucam vsetkym kto sa boji zubarov 🙂
Went for dental hygiene. Very happy with professional and kind attitude of Ms Barbora. Booking is also really simple and everybody speaks English.
Profesionalny pristup, neni o com 😉
I made an appointment with a doctor and received the best service during my entire stay in Slovakia. The doctor speaks English, it was easy and understandable. removed wisdom tooth. I was also surprised by the reasonable prices.
Dental Centrum Nivy je jedno špičkové stomatologické zariadenie. Hľadal som dlhšiu dobu nového stomatológa v Bratislave, nakoľko som nebol spokojný s mojim pôvodným, ktorý mi za celý život nespravil ani jeden rtg snímok na preventívnej prehliadke a opravoval len keď kaz sa prejavil. Nechal som si tu opraviť všetky zuby, ktoré mi na vstupnom vyšetrení označili za problematické a neľutujem. Som veľmi spokojný a odporúčam. A dentálna hygiena tiež skvelá. Kvalitný a milý personál.
niekoľko dní ma trápil zub, našiel som si vo štvrtok termín a piatok ráno bol zub vytrhnutý. milý prístup, pekné prostredie, bezbolestná realizácia. 👍
Woow, tlieskam 👏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Profi prístup, bezbolestný zákrok a maximálna spokojnosť 👌🏼👍🏼 Odporúčam !
Neporovnateľný prístup k pacientovi, v porovnaní s mojou zmluvnou stomatoligičkou. Obrovská spokojnosť. R.J.
precizne zistenie problemu, vysvetlenie co a preco a ako sa ide robit, bezbolestne osetrenie 🙂
Skvely pristup, maximalne profesionalne prostredie. Dostala som termin hned v ten isty den, vsetko prebehlo rychlo, bezbolestne a na vysokej urovni. Odporucam vsetkymi desiatimi!
Veľmi pekne ďakujem za super a hlavne rýchly termín. Odporúčam všetkými desiatimi či za prístup alebo cenovo. 🙏🙏 ĎAKUJEM♥️
Ak máte akútnu silnú bolesť zubu tak jednoznačne odporúčam navštíviť Dental Centrum Nivy. Zoberú vás ešte v ten deň a zbavia vás trápenia. Ľudský a profesionálny prístup pani zubárky ma príjemne prekvapil. Ceny trošku vyššie, no do pol hodiny bolo po extrémnych bolestiach a zub zachránený. Ďakujem.
Hodnotím na výbornú 👍
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.

Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Ked ma rozbolel zub, hladal som rychlu pomoc, jedine v Dental Centrum Nivy mi boli schopny dat termin este v dany den a to som mal za sebou minimalne 10 predchadzajucich odmietnuti alebo nerealnych datum. Vsetko prebehlo hladko, dokonca mi volali este pred terminom ze mozem prist aj skor. Tymto chcem podakovat p. doktorke Bocovej za profesionalny pristup a bezbolestne vyriesenie mojho problemu.
Tak ako začať?🤷‍♂️
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Bola som na ošetrení 12.11 2020 u pani doktorky Bočovej.Užasny prístup ,prijemna asistentka a bezbolestne ošetrenie.Naozaj sa niet čoho báť.Aj s parkovaním žiadny problem nebol,dostatok miest v podzemnej garáži hned vedla zubnej ambulancie v CBC dome.Tesim sa na ďalšiu návštevu!!👌👍🦷
pán doktor Balog maximálna spokojnosť aj pani sestrička super ďakujem
Najlepšia zubárka v celej Bratislave
nagyon jo jozaallas es profeszionalis munka nagyon kedves doktor es a perszonal nagyon tudom ajalani szemelyes tapasztalat msgss szinvonalu munka suprer
Chcela by som aj ja vyzdvihnut sluzby tejto ambulancie, dostala som sa k nej len nahodou na internete, odvtedy chodim uz len sem 🙂 pani doktorka Bordasova je vzdy mila, ustretova, poradi a pomoze 🙂 mala som problemy s bolestivou osmickou, termin som dostala este v den zavolania 🙂 chcem sa velmi pekne podakovat a odporucam vsetkymi 10timi:))
Dnes som absolvoval zákrok na stomatologickom pracovisku Dental Centrum NIVY.
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
expresne rychlo som dostala termín a to v deň zavolania. Pýtali sa ma, či ma zub bolí a keď som povedala že áno,ihneď ma tam časovo dali. som nadmieru spokojná so všetkým.dakujem 🙂
200% pristup/customer service
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism
Dakujem doktorovi Novakovi a jeho timu za zachranu zuba. Profesionalny a ludsky pristup. Jednoznacne doporucujem tuto zubnu ambulanciu.
veľmi príjemný, profesionálny personál, úľava od bolesti za prijateľnú cenu 😘
Maximálne na klienta orientovaný profesionálny prístup. Viem, že počas ošetreniach som v dobrých rukách, tím pána doktora Nováka má moju absolútnu dôveru. Vrelo odporúčam.
Výborný prístup, rýchle jednanie a skvelá komunikácia celého personálu od recepcie, sestričiek až po doktorov! ❤️ Odporúčam akýkoľvek zákrok a najmä kvôli profesionalite a komunikácii, takéto zaobchádzanie by si zaslúžil každý pacient všade 💐🙏. Top 👆👆👆
Absolutne odporucam! Pan doktor Tomas Novak je naozaj skvely profesional. Vzdy Vas privita s usmevom a nikdy mu nechyba ludsky pristup. Vzdy vsetko detailne vysvetli a jeho praca je maximalne predcizna. Ani na sekundu som nelutovala peniaze za ukony pretoze s takouto kvalitou sluzieb som sa este nestretla! Vsetko bolo fakt super a este raz velmi pekne dakujem 🙂
Velmy šikovný doktor netrvalo to asi ani 3min a zub bol vonku bez žiadnej bolesti odporúčam���
js_loader