Zubné korunky: Čo je to sólo korunka a kedy je vhodná?

Zubná korunka znamená pre niektorých dokonalé vylepšenie vzhľadu a pevnosti vlastného zuba, druhí ju považujú za prehru starostlivosti o vlastný chrup a prvú známku starnutia. Ako to teda naozaj je so zubnými korunkami?

Čo sú to zubné korunky a kedy sú vhodné? | Dental Centrum NIVY

Čo sú to zubné korunky a kedy sú vhodné?

Dnes si povieme niečo o sólo korunke, čiže korunke na jednom vlastnom zube. Inými druhmi môžu byť spojené korunky, mostíky, korunky na implantátoch, fazety (veneers) ale o tých zas v inom článku.

Či bude nutné zub opatriť zubnou korunkou rozhoduje lekár po dohode s pacientom na základe indikácií, teda dôvodov či korunka je alebo nie je potrebná. Rozhodujúci nie je vek pacienta, korunku môžu potrebovať rovnako 20-ročný ako 90-ročný. Indikácie sú rôzne, no najčastejšou je taká deštrukcia (chýbajúca časť) zuba, ktorú už nie je možné zrekonštruovať len výplňou (plombou). Iným dôvodom môže byť vystuženie a ochrana zuba pred zlomením (fraktúrou) po liečbe koreňa (endodontické ošetrenie), alebo estetické dôvody ak má zub od vývoja poškodenú sklovinu, alebo je inak esteticky narušený.

Ako dlho vydržia zubné korunky? | Dental Centrum NIVY

Máte preliečený mŕtvy zub (črenový alebo stoličku)? Každý takýto zub po liečbe koreňa by mal byť opatrený korunkou. Na základe klinických štúdií bolo preukázané, že korunka na mŕtvy zub významne znižuje riziko prasknutia zuba. Liečený zub má zníženú pevnosť a odolnosť voči žuvacím tlakom. Korunka ho obopína ako obrúčka, drží zub pokope a zároveň rozvádza žuvacie tlaky na väčšiu plochu zuba.

Zubné korunky zhotovujeme buď v zubnom laboratóriu alebo v určitých situáciách technológiou CEREC priamo v ordinácii. V dnešnej dobe zhotovujeme takmer výlučne korunky celokeramické zirkónové bez kovového plášťa. V minulosti sa zhotovovali korunky kovokeramické a ešte aj v dnešnej dobe má tento materiál svoje indikácie, ale bol takmer úplne nahradený moderným zirkónom. Zirkónové korunky sú presnejšie a čo oceňuje väčšina pacientov aj estetickejšie, častokrát na nerozoznanie od vlastného vedľajšieho zuba.

Ako dlho vydržia zubné korunky?

Čo sa týka trvácnosti alebo odolnosti, obidva materiály sú porovnateľné a nie je medzi nimi pre pacienta prakticky rozdiel. Pacienti sa často pýtajú, či je potrebné korunky po nejakom čase meniť – odpoveď je nie. Ak je korunka stále vyhovujúca, to znamená pevne drží na zube, nie je zlomená, nemá defekt, alebo sa neobjavili estetické dôvody pre jej výmenu, nie je žiaden dôvod ju vymeniť len preto, že má 10, 20 a viac rokov. Životnosť koruniek je teoreticky neobmedzená a nie je žiadna časová hranica pre ich výmenu.

Aký je postup nasadenia zubnej korunky?

Postup zhotovenia korunky od prípravy zuba po pevné fixovanie na zub sa môže u rôznych lekárov líšiť, ale opíšem vám ako postupujeme v Dental Centrum NIVY. Tento postup považujem za najefektívnejší a najmenej zaťažujúci pre pacienta či už časovo alebo fyzicky. Ak korunku zhotovujeme cestou zubného laboratória, potom sú potrebné dve návštevy. Pri technológii CEREC pacient odchádza s novou korunkou v jednej návšteve.

Aký je postup nasadenia zubnej korunky? | Dental Centrum NIVY

Prvá časť ošetrenia je pre oba postupy rovnaká – zub po aplikácii anestézy (znecitlivenie) nabrúsime do presne definovaného tvaru bez podbiehavých miest, aby na neho korunka pasovala. Pacient cíti len vibrácie. V ďalšom kroku nabrúsený zub ako aj ostatné zuby v hornej a dolnej čeľusti opticky naskenujeme malou kamerou, ktorá sa vkladá do úst. Skenovanie nahrádza v minulosti bežné odtlačky, ktoré boli väčšine pacientov nepríjemné a spôsobovali napínanie na vracanie. Skenovanie je rýchlejšie, presnejšie, pohodlnejšie pre pacienta a skúsenému lekárovi nezaberie viac ako pár minút.

Nasleduje druhá fáza, ktorá je rozdielna. Ak zadáme zhotovenie korunky zubnému technikovi, odošleme mu skeny cez internet. Technik si skeny stiahne a môže začať pracovať na zhotovení korunky laboratórnym postupom. Zvyčajne trvá zhotovenie korunky 1 pracovný týždeň podľa vyťaženosti zubného technika. Vyrobenú korunku nám technik pošle kuriérom. Ak vyrábame korunky technológiou CEREC, počítač nám priamo v ordinácii vytvorí na základe skenov vašich zubov model novej zubnej korunky, ktorú následne do 15 minút vyfrézujeme z keramického bločku vo farbe vašich zubov. Korunka je pripravená.

Z čoho je vyrobená CEREC zubná korunka? | Dental Centrum NIVY

A posledná fáza je pre oba postupy opäť rovnaká – či už zubným technikom zhotovenú, alebo v ordinácii vyfrézovanú korunku pomocou fixačného cementu pevne nasadíme na zub, dôkladne odstránime prebytky cementu a vyskúšame či korunka sedí správne na zube, má body kontaktu s ostatnými zubami a nie je príliš vysoká. Odovzdanie korunky netrvá dlhšie ako pol hodinu. To je všetko. Vaša nová korunka je odteraz pripravená na každodenné používanie. Môžete si ju hneď vyskúšať pri žuvaní. Moderné cementy používané u nás na klinike, ktorými korunka drží na zube, sú ihneď stuhnuté, nemusíte čakať hodiny kým sa budete môcť najesť. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky o zubných korunkách, neváhajte nás kontaktovať a všetko vám detailne vysvetlíme u nás v ambulancii.

Čo sú to zubné korunky a kedy sú vhodné? | Dental Centrum NIVY

Ako sa o korunku starať, aby Vám čo najdlhšie vydržala? Najrozšírenejší mýtus medzi pacientmi je, že o zub s korunkou sa nemusím starať. Na zube mám korunku a mám do konca života bez starostí. To bohužiaľ nie je tak celkom pravda. Skutočnosťou zostáva, že korunka ako keramický materiál sa nepokazí, pokaziť sa môže len Váš zub pôsobením baktérií. Pokial si zub každý deň správne neumývate, nepoužívate medzizubnú kefku a okolo korunky si tak vypestujete nánosy zubného povlaku a baktérií v ňom, stále si môžete spôsobiť zápal ďasien, vznik zubného kazu na prechode medzi korunkou a Vaším zubom alebo lokalizovanú parodontózu (zápal a ústup kosti) okolo korunky. A to určite nechcete po tom čo ste spravili všetko preto aby ste si svoj zub vďaka korunke zachovali funkčný čo najdlhšie. Správnou každodennou starostlivosťou nie len o korunky ale aj o ostatné zuby a pravidelnou dentálnou hygienou si viete zachovať chrup po celý život.

Autor článku:

Picture of MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár
MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár

Promoval som v roku 2010 na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole som zbieral skúsenosti v zubnej praxi Primadent v Čadci a súčasne som 2-3krát do týždňa slúžil na zubnej pohotovosti v Žiline. V septembri 2011 som otvoril vlastnú ordináciu v Žiline a v roku 2015 som prevzal vedenie ordinácií Dental Studio v Bratislave. Už počas školy som sa zaoberal vedecko-výskumnou činnosťou v oblasti využití Laserov v stomatológii. Svoju prácu som prednášal na Študentskej vedeckej konferencii a na dentálnom kongrese InDent v Ostrave. Ďalej som už ako lekár prednášal pre svojich kolegov na témy „Komplikácie v endodoncii“ a „Nepriame kompozitné náhrady“.

Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku

Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Dental Centrum NIVY
Vynikajúce
5.0
Na základe 467 recenzií
ohodnoťte nás na
Milý personál, úžasný, bezbolestný prístup pani doktorky pri dentálnej hygiene
Veľmi som spokojná so službami DCN, konečne rada chodím k zubárovi. Dentalna hygiena super.
Úžasná klinika, milé slečny na recepcii a vysokoprofesionálny prístup, konkrétne odporúčam pána doktora Polivku na endodonické ošetrenia, 10/10 🙂
Profesionalne sluzby a skvely pristup celeho personalu.
Vynikajúce
Ďakujem za ošetrenie, ešte v noci veľká bolesť a dnes ma jej pán doktor Novák veľmi rýchlo a bezbolestne zbavil. Každému odporúčam, skvelý prístup!
Bola som zakazdym velmi spokojna. Odporucam vsetkym kto sa boji zubarov 🙂
Went for dental hygiene. Very happy with professional and kind attitude of Ms Barbora. Booking is also really simple and everybody speaks English.
Profesionalny pristup, neni o com 😉
I made an appointment with a doctor and received the best service during my entire stay in Slovakia. The doctor speaks English, it was easy and understandable. removed wisdom tooth. I was also surprised by the reasonable prices.
Dental Centrum Nivy je jedno špičkové stomatologické zariadenie. Hľadal som dlhšiu dobu nového stomatológa v Bratislave, nakoľko som nebol spokojný s mojim pôvodným, ktorý mi za celý život nespravil ani jeden rtg snímok na preventívnej prehliadke a opravoval len keď kaz sa prejavil. Nechal som si tu opraviť všetky zuby, ktoré mi na vstupnom vyšetrení označili za problematické a neľutujem. Som veľmi spokojný a odporúčam. A dentálna hygiena tiež skvelá. Kvalitný a milý personál.
vyborny pristup, termin v priebehu dna, urgentne osetrenie bez cakania
Všetci ma strašili že chirurgická extrakcia osmičky bude hrozná. Tu tomu tomu tak nebolo a odchádzam plne spokojný (len zvuky boli strašidelne)
Skvelý pán doktor Novák.
Veľmi príjemne, rýchle a profesionálne od vstupného vyšetrenia, cez hygienu po dentálnu dlahu, všetko v priebehu asi dvoch týždňov
Bol som na ohľadne u pána doktora ktorý je majiteľom tejto kliniky. Komunikácia prebiehala najpríjemnejším spôsobom a bol som veľmi spokojný s detailným vysvetlením môjho plánu liečby 🙂
Skvelý prístup, bezbolestný zákrok, len odporúčam
Úžasný empatický prístup pri extrakcii dvoch zle položených osmičiek dcérky. Ďakujeme!
So službami kliniky som bola veľmi spokojná. Veľmi milý personál, ústretový prístup, všetko ochotne vysvetlia. Absolvovala som u nich uz plombovanie aj trhanie zubu, všetko bolo bezbolestné, rýchle a profesionálne.
Úžasný a profesionálny prístup, rýchle jednanie. Volala som a ešte v ten deň ma zobrali na pohotovosť. Skvelá komunikácia aj poučenie, ako postupovať po ošetrení. A hlavne bezbolestný zákrok. Maximálna spokojnosť.
Odporucam skvely odbornici a pristup
Skvela praca!
Od detstva po zlých skúsenostiach som mala strach z návštevy zubára, no vďaka Dental centrum Nivy, hlavne MDDr.Bódimu a jeho profesionálnemu, ale zároveň príjemnému, empatickému a citlivému prístupu som tento strach prekonala a teraz sa na návštevu zubnej ambulancie dokonca teším. Patrí vám veľké ďakujem aj od mojich zachránených zúbkov. Vrelo odporúčam!!!!
Odporucam , velmi prijemny personal a odborny pristup.
Been client since 2021 and i like the service very much . As a foreigner I highly appreciate that the staffs and doctors speak english.Also , booking appointment is so easy and the clinic is so clean
S touto klinikou mam iba dobre skusenosti. Odporucil mi ju moj zubar, nakolko som potrebovala vykonat osetrenie zubu, na ktore on sam nemal potrebne vybavenie. Odvtedy som v DCN bola niekolko krat a vzdy som bola velmi spokojna. Pan doktor Novak je jeden z najmilsich doktorov akych som kedy stretla. Jeho pristup je vysoko profesionalny a pritom stale velmi ludsky...co nie je vzdy bezna kombinacia:) Celkovo je prostredie kliniky ciste, moderne a ja som sa tam vzdy citila prijemne. Personal je taktiez velmi mily a ustretovy, takze mi nenapada nic co by som im mohla vytknut:)
Velmi prijemny personal a bezbolestna extrakcia. Nemam co vytknut.
Ľudský, ale hlavne profesionálny prístup, ústretoví a milí zamestnanci, vždy bezbolestné ošetrenie, veľká spokojnosť. Určite odporúčam, aj cenovo.
niekoľko dní ma trápil zub, našiel som si vo štvrtok termín a piatok ráno bol zub vytrhnutý. milý prístup, pekné prostredie, bezbolestná realizácia. 👍
Woow, tlieskam 👏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Profi prístup, bezbolestný zákrok a maximálna spokojnosť 👌🏼👍🏼 Odporúčam !
Neporovnateľný prístup k pacientovi, v porovnaní s mojou zmluvnou stomatoligičkou. Obrovská spokojnosť. R.J.
precizne zistenie problemu, vysvetlenie co a preco a ako sa ide robit, bezbolestne osetrenie 🙂
Skvely pristup, maximalne profesionalne prostredie. Dostala som termin hned v ten isty den, vsetko prebehlo rychlo, bezbolestne a na vysokej urovni. Odporucam vsetkymi desiatimi!
Veľmi pekne ďakujem za super a hlavne rýchly termín. Odporúčam všetkými desiatimi či za prístup alebo cenovo. 🙏🙏 ĎAKUJEM♥️
Ak máte akútnu silnú bolesť zubu tak jednoznačne odporúčam navštíviť Dental Centrum Nivy. Zoberú vás ešte v ten deň a zbavia vás trápenia. Ľudský a profesionálny prístup pani zubárky ma príjemne prekvapil. Ceny trošku vyššie, no do pol hodiny bolo po extrémnych bolestiach a zub zachránený. Ďakujem.
Hodnotím na výbornú 👍
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.

Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Ked ma rozbolel zub, hladal som rychlu pomoc, jedine v Dental Centrum Nivy mi boli schopny dat termin este v dany den a to som mal za sebou minimalne 10 predchadzajucich odmietnuti alebo nerealnych datum. Vsetko prebehlo hladko, dokonca mi volali este pred terminom ze mozem prist aj skor. Tymto chcem podakovat p. doktorke Bocovej za profesionalny pristup a bezbolestne vyriesenie mojho problemu.
Tak ako začať?🤷‍♂️
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Bola som na ošetrení 12.11 2020 u pani doktorky Bočovej.Užasny prístup ,prijemna asistentka a bezbolestne ošetrenie.Naozaj sa niet čoho báť.Aj s parkovaním žiadny problem nebol,dostatok miest v podzemnej garáži hned vedla zubnej ambulancie v CBC dome.Tesim sa na ďalšiu návštevu!!👌👍🦷
pán doktor Balog maximálna spokojnosť aj pani sestrička super ďakujem
Najlepšia zubárka v celej Bratislave
nagyon jo jozaallas es profeszionalis munka nagyon kedves doktor es a perszonal nagyon tudom ajalani szemelyes tapasztalat msgss szinvonalu munka suprer
Chcela by som aj ja vyzdvihnut sluzby tejto ambulancie, dostala som sa k nej len nahodou na internete, odvtedy chodim uz len sem 🙂 pani doktorka Bordasova je vzdy mila, ustretova, poradi a pomoze 🙂 mala som problemy s bolestivou osmickou, termin som dostala este v den zavolania 🙂 chcem sa velmi pekne podakovat a odporucam vsetkymi 10timi:))
Dnes som absolvoval zákrok na stomatologickom pracovisku Dental Centrum NIVY.
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
expresne rychlo som dostala termín a to v deň zavolania. Pýtali sa ma, či ma zub bolí a keď som povedala že áno,ihneď ma tam časovo dali. som nadmieru spokojná so všetkým.dakujem 🙂
200% pristup/customer service
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism
Dakujem doktorovi Novakovi a jeho timu za zachranu zuba. Profesionalny a ludsky pristup. Jednoznacne doporucujem tuto zubnu ambulanciu.
veľmi príjemný, profesionálny personál, úľava od bolesti za prijateľnú cenu 😘
Maximálne na klienta orientovaný profesionálny prístup. Viem, že počas ošetreniach som v dobrých rukách, tím pána doktora Nováka má moju absolútnu dôveru. Vrelo odporúčam.
Výborný prístup, rýchle jednanie a skvelá komunikácia celého personálu od recepcie, sestričiek až po doktorov! ❤️ Odporúčam akýkoľvek zákrok a najmä kvôli profesionalite a komunikácii, takéto zaobchádzanie by si zaslúžil každý pacient všade 💐🙏. Top 👆👆👆
Absolutne odporucam! Pan doktor Tomas Novak je naozaj skvely profesional. Vzdy Vas privita s usmevom a nikdy mu nechyba ludsky pristup. Vzdy vsetko detailne vysvetli a jeho praca je maximalne predcizna. Ani na sekundu som nelutovala peniaze za ukony pretoze s takouto kvalitou sluzieb som sa este nestretla! Vsetko bolo fakt super a este raz velmi pekne dakujem 🙂
Velmy šikovný doktor netrvalo to asi ani 3min a zub bol vonku bez žiadnej bolesti odporúčam���
js_loader