Chirurgická extrakcia zuba

Aký je rozdiel medzi klasickou a chirurgickou extrakciou zuba? V prípade tej klasickej ide o odstránenie zuba napríklad z dôvodu poškodenia zubným kazom. V čom je iná chirurgická extrakcia zuba?

Ako funguje extrakcia zuba múdrosti?

Chirurgická extrakcia je vykonávaná vtedy, ak sa zub ešte neprerezal cez ďasná, no pacientovi spôsobuje nepríjemnú bolesť. Mnohým pacientom sa to spája s nepríjemným prerezávaním zubov múdrosti. Celý priebeh prerezávania zubov múdrosti je však individuálny. V niektorých prípadoch pacienti ani len necítili, že sa im osmičky (zuby múdrosti) prerezali. Na druhej strane, niektorí pacienti majú na toto obdobie veľmi nemilé spomienky.

Nepodceňujte bolestivé prerezávanie zubov múdrosti

Prerezávanie zubov múdrosti môže spôsobiť akútny zápal, ktorý je potrebné okamžite odstrániť. Vykoná sa vyčistenie zasiahnutého miesta a skľudnenie celého okolia prerezanej korunky. Vo väčšine prípadov sa na to používa špeciálny drén a roztoky, ktoré slúžia na celkovú dezinfekciu. Po skľudnení môže zubný lekár vykonať extrakciu zuba.

Extrakcia zuba múdrosti sa vykonáva vo viacerých prípadoch:

 • Nedostatok miesta pre zuby múdrosti
 • Krivé zuby
 • Zápal ďasien
 • Zubné abscesy
 • Dentálne cysty
 • Pericoronitída

Ak je korunka prerezaná

V tomto prípade je pre lekára jednoduchšia extrakcia zuba. Vybratie sa vykonáva pomocou klieští. Tento spôsob sa radí medzi klasické a môžeme ho nazvať aj „bezproblémovým“. Zub sa vyberie, rana sa zašije a pacient odchádza do domácej liečby.

Čo ak korunka nie je prerezaná?

Aj takáto situácia sa stáva. Nie je to však nič, čo by sme v našej klinike nevedeli zvládnuť! Korunka nemusí byť prerezaná, no i tak môže pacientovi narobiť poriadne problémy. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, a tak sa pacient nemusí obávať nepríjemnej bolesti. V prípade, že korunka nie je prerezaná, musí lekár vykonať rez do ďasna, ktorý je nevyhnutný. Vďaka nemu sa dostane ku kosti, ktorá zakrýva zub múdrosti. Aby sa predišlo poškodeniu okolitého tkaniva zvyčajne sa zub rozreže na menšie kúsky. Po vybratí všetkých kúskov lekár dôkladne skontroluje miesto po extrakcii a rana sa zašije.

Ako dlho prebieha hojenie rany po extrakcii zuba múdrosti?

Hojenie rany po extrakcii zuba je individuálne. Rýchlejšiemu hojeniu extrakčnej rany pomôže aj dodržiavanie týchto jednotlivých krokov:

 

 1. Po vykonaní extrakcia dostanete do úst sterilný tampón, ktorý je potrebné držať zahryznutý približne 15 minút. Je dôležité nepodceniť hneď prvý krok pretože zahryznutie do tampónu zastavuje krvácanie z extrakčnej rany.
 2. Po odznení anestézie sa môže dostaviť mierna bolesť a po pár hodín aj opuch. Neprikladajte si na líce nič teplé! Teplo môže opätovne rozkrvácať ranu. Ak sa začína tvoriť opuch, môžete si na líce prikladať studené obklady.
 3. Po zákroku ani po celý zvyšok dňa nevyplachujte! Je potrebné docieliť vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá je nevyhnutná pre plynulé hojenie extrakčnej rany. Celý proces hojenia trvá približne 4-6 týždňov v závislosti od anamnézy. V princípe sa však ako prvé začne hojiť ďasno a až potom kosť.
 4. Po 2-3 dňoch môžete začať s vyplachovaním úst. Naši lekári vám odporučia špeciálne ústne vody bez obsahu alkoholu, ktoré ranu vyčistia, no nepodráždia. Počas liečby odporúčame vyvarovať sa alkoholickým nápojom, ktoré môžu spôsobiť krvácanie a tiež fajčeniu!
 5. Prvé dni po zákroku sa vyvarujte konzumácii mliečnych výrobkov, tvrdej stravy, pikantným jedlám či horúcim nápojom.
 6. Aj napriek tomu, že ste podstúpili chirurgický zákrok, nepodceňujte pravidelnú ústnu hygienu. Predídete tak tvoreniu choroboplodných baktérií. V okolí rany však buďte opatrní!
 7. Ak by bolesť ani po pár dňoch neustupovala či rana naďalej krvácala – neváhajte nás hneď kontaktovať!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

 • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader