Chirurgická extrakcia zuba

Aký je rozdiel medzi klasickou a chirurgickou extrakciou zuba? V prípade tej klasickej ide o odstránenie zuba napríklad z dôvodu poškodenia zubným kazom. V čom je iná chirurgická extrakcia?

Ako to funguje?

Chirurgická extrakcia je vykonávaná vtedy, ak sa zub ešte neprerezal cez ďasná, no pacientovi spôsobuje nepríjemnú bolesť. Mnohým pacientom sa to spája s nepríjemným prerezávaním zubov múdrosti. Celý priebeh prerezávania zubov múdrosti je však individuálny. V niektorých prípadoch pacienti ani len necítili, že sa im osmičky (zuby múdrosti) prerezali. Na druhej strane, niektorí pacienti majú na toto obdobie veľmi nemilé spomienky.

Nepodceňujte bolestivé prerezávanie zubov múdrosti!

Prerezávanie zubov múdrosti môže spôsobiť akútny zápal, ktorý je potrebné okamžite odstrániť. Vykoná sa vyčistenie zasiahnutého miesta a skľudnenie celého okolia prerezanej korunky. Vo väčšine prípadov sa na to používa špeciálny drén a roztoky, ktoré slúžia na celkovú dezinfekciu. Po skľudnení môže zubný lekár vykonať extrakciu zuba.

Extrakcia zubov múdrosti sa vykonáva vo viacerých prípadoch:

 • Nedostatok miesta pre zuby múdrosti
 • Krivé zuby
 • Zápal ďasien
 • Zubné abscesy
 • Dentálne cysty
 • Pericoronitída

Ak je korunka prerezaná

V tomto prípade je pre lekára jednoduchšia extrakcia zuba. Vybratie sa vykonáva pomocou klieští. Tento spôsob sa radí medzi klasické a môžeme ho nazvať aj „bezproblémovým“. Zub sa vyberie, rana sa zašije a pacient odchádza do domácej liečby.

Čo ak korunka nie je prerezaná?

Aj takáto situácia sa stáva. Nie je to však nič, čo by sme v našej klinike nevedeli zvládnuť! Korunka nemusí byť prerezaná, no i tak môže pacientovi narobiť poriadne problémy. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, a tak sa pacient nemusí obávať nepríjemnej bolesti. V prípade, že korunka nie je prerezaná, musí lekár vykonať rez do ďasna, ktorý je nevyhnutný. Vďaka nemu sa dostane ku kosti, ktorá zakrýva zub múdrosti. Aby sa predišlo poškodeniu okolitého tkaniva zvyčajne sa zub rozreže na menšie kúsky. Po vybratí všetkých kúskov lekár dôkladne skontroluje miesto po extrakcii a rana sa zašije.

Ako rýchlo sa zahojí rana po extrakcii zuba múdrosti?

Hojenie rany po extrakcii je individuálne. Rýchlejšiemu hojeniu extrakčnej rany pomôže aj dodržiavanie týchto jednotlivých krokov:

 1. Po vykonaní extrakcia dostanete do úst sterilný tampón, ktorý je potrebné držať zahryznutý približne 15 minút. Je dôležité nepodceniť hneď prvý krok pretože zahryznutie do tampónu zastavuje krvácanie z extrakčnej rany.
 2. Po odznení anestézie sa môže dostaviť mierna bolesť a po pár hodín aj opuch. Neprikladajte si na líce nič teplé! Teplo môže opätovne rozkrvácať ranu. Ak sa začína tvoriť opuch, môžete si na líce prikladať studené obklady.
 3. Po zákroku ani po celý zvyšok dňa nevyplachujte! Je potrebné docieliť vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá je nevyhnutná pre plynulé hojenie extrakčnej rany. Celý proces hojenia trvá približne 4-6 týždňov v závislosti od anamnézy. V princípe sa však ako prvé začne hojiť ďasno a až potom kosť.
 4. Po 2-3 dňoch môžete začať s vyplachovaním úst. Naši lekári vám odporučia špeciálne ústne vody bez obsahu alkoholu, ktoré ranu vyčistia, no nepodráždia. Počas liečby odporúčame vyvarovať sa alkoholickým nápojom, ktoré môžu spôsobiť krvácanie a tiež fajčeniu!
 5. Prvé dni po zákroku sa vyvarujte konzumácii mliečnych výrobkov, tvrdej stravy, pikantným jedlám či horúcim nápojom.
 6. Aj napriek tomu, že ste podstúpili chirurgický zákrok, nepodceňujte pravidelnú ústnu hygienu. Predídete tak tvoreniu choroboplodných baktérií. V okolí rany však buďte opatrní!
 7. Ak by bolesť ani po pár dňoch neustupovala či rana naďalej krvácala – neváhajte nás hneď kontaktovať!

Vyberte si spôsob objednania termínu

Telefonicky

Odoslanie formuláru

 • Vyplňte a odošlite formulár a my vás budeme kontaktovať

Spokojnosť našich pacientov