Čaká vás extrakcia zuba? Na toto sa pripravte.
Extrakcia zuba (vytrhnutie zuba) je zákrok, ktorý by ste mali absolvovať podľa odporúčania svojho zubného lekára, alebo po vzájomnej dohode so zubným lekárom. Určite by na vás zubný lekár nemal tlačiť, aby ste si dali zub vytrhnúť, ale mal by vám vedieť trpezlivo a zrozumiteľne vysvetliť dôvody pre ktoré je potrebné daný zub vybrať
Existuje niekoľko situácií (indikácií), kedy je zvyčajne extrakcia zuba nevyhnutná:
1. Veľký kaz: Ak je váš zub poškodený kazom veľkého rozsahu alebo úrazom a nie je možné ho zachrániť inými spôsobmi.
2. Zuby múdrosti: Ak často spôsobujú problémy, keď nevyrastajú správne, čo môže viesť k bolesti, opuchom, infekcii, sťaženému otváraniu úst alebo posunu ostatných zubov.
3. Zápal pri koreni zuba: Ak máte problémy so zubnými koreňmi, napríklad kvôli závažnej zubnej infekcii (abscesu), laicky povedané „vačku“ na koreni, ktorý nie je možné vyliečiť iným spôsobom, zubný lekár môže odporučiť extrakciu.
4. Príprava na ortodontickú liečbu (strojček): V niektorých prípadoch môže byť potrebné extrahovať zub na získanie miesta pre posun zubov a lepšie vyrovnanie zubov počas ortodontickej liečby. V týchto prípadoch rozhoduje o vytrhnutí zubov čeľustný ortopéd / ortodontista.
5. Nedostatok priestoru: Ak sú zuby príliš stesnané, zle prerezané bez možnosti ortodontickej liečby alebo ak je nedostatok priestoru pre stálé zuby vedú takéto stavy k zhoršenej ústnej hygiene. Pacientovi sa veľmi ťažko čistia medzizubné priestory a vytrhnutie takého zuba môže pomôcť starostlivosti o zuby a zabrániť vzniku zubného kazu.
Ako som spomenul v úvode je dôležité sa poradiť so svojim zubným lekárom a diskutovať o všetkých možnostiach liečby predtým, než sa rozhodnete pre extrakciu zuba. Zubný lekár vyhodnotí váš konkrétny prípad a odporučí najvhodnejšiu liečbu, ktorou môže byť aj chirurgická extrakcia zuba (vytrhnutie zuba) v prípade, že nie je iná možnosť záchrany zuba. Niekedy pristúpime ku extrakcii zuba aj na vlastnú žiadosť pacienta ak sa sám rozhodne zub nezachraňovať a toto rozhodnutie plne rešpektujeme.
Čaká vás extrakcia zuba? Takto sa na ňu pripravíte.
Kedy bude potrebné zub vybrať sme si povedali a teraz sa pozrieme čo nás čaká. Extrakcia zuba je v drvivej väčšine prípadov len malý zákrok, ktorý nevyžaduje špeciálnu prípravu. Ale ani ak sa jedná o chirurgickú extrakciu nevyžadujeme od pacientov žiadne kroky pred ošetrením. Dôležitá je komunikácia s ošetrujúcim zubným lekárom, ktorý vás prevedie celým zákrokom a odovzdá vám všetky informácie.
1. Z vašej strany je potrebné informovať zubného lekára o svojej zdravotnej histórii, vrátane liekov, ktoré užívate a akýchkoľvek zdravotných stavoch alebo alergiách. Dôležité sú aj informácie o priebehu predchádzajúcich vybratí zuba, ak ste už v minulosti extrakciu absolvovali. Prebehlo všetko bez komplikácií, alebo sa vám urobilo zle? Mali ste nejakú reakciu na anestetikum, alebo lieky? Krvácala vám rana dlhšie ako zvyčajne? To sú všetko informácie, ktoré lekár potrebuje vedieť.
2. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať röntgenové (RTG) snímky zuba pred extrakciou, aby zubný lekár videl anatómiu koreňov zuba a okolitých tkanív.
3. Ak máte zápal, ktorý vám spôsobil že neviete otvoriť ústa, bude potrebné najskôr podstúpiť liečbu antibiotikami pred extrakciou, aby sme stlmili akútne príznaky a minimalizovali riziko šírenia infekcie aj po extrakcii.
4. Niekedy prídu pacienti s tým, že si sami vysadili lieky na riedenie krvi. To prosím nerobte. Tieto lieky užívate na zníženie rizika vzniku krvnej zrazeniny, ktorá by vás mohla aj zabiť. Už pred rokmi bolo vydané odporúčanie, ktoré hovorí, že vysadenie liekov na zrážanie krvi pred extrakciou prináša pacientovi väčšie riziká ako o trochu dlhšie krvácajúca rana ak ich nevysadíte. Navyše každý lekár by mal ovládať postupy a mať v ordinácii prostriedky, ktorými vie zastaviť krvácanie aj u pacienta užívajúceho lieky proti zrážanlivosti krvi.
5. Vždy sa najedzte aj napite. Často prídu pacienti vystresovaní, že celú noc nespali, lebo sa boja, čo ich čaká. Od hladu a stresu im potom príde zle, alebo môžu aj odpadnúť.
6. Ak nejde o akútne vytrhnutie zuba, ktoré je potrebné vykonať ihneď, potom je lepšie si zákrok naplánovať tak, aby ste boli aspoň nasledujúcich 3 – 5 dní v dosahu svojho zubného lekára pre prípad komplikovaného hojenia. Aj keď sú komplikácie po extrakcii zriedkavé, určite ich nechcete riešiť na dovolenke v zahraničí alebo na pohotovosti.
Ako vytrhnúť zlomený zub či osmičku?
Vytrhnutie zlomeného zuba alebo osmičky (zub múdrosti) je zákrok, ktorý by mal vykonávať skúsený zubný lekár alebo stomatochirurg. Tu je obvyklý postup vytrhnutia zlomeného zuba alebo osmičky:
1. Lokálna anestézia (znecitlivenie): Pred samotným zákrokom zubár aplikuje lokálnu anestéziu na znecitlivenie zuba a oblasti okolo zuba. Toto zabezpečuje, že nebudete cítiť bolesť počas zákroku a ešte najmenej 2 – 4 hodiny po zákroku.
2. Odhalenie zuba: Ak je zub zlomený alebo osmička neprerezaná pod ďasnom, zubár musí otvoriť alebo upraviť ďasno okolo zuba, aby sa lepšie dostal k zubu alebo koreňu.
3. Vytrhnutie zuba: Podľa polohy zuba alebo koreňa zubár používa rôzne nástroje, ktorými zub zachytí a jemnými pohybmi vyberie z lôžka. Častou dramatickou predstavou pacientov je, že lekár musí použiť veľkú silu aby zub vybral, ale to je len ďalší z mýtov spájaných s vytrhnutím zubov. Práve naopak – keby sme použili veľkú silu môžeme zlomiť čeľusť alebo poškodiť okolité zuby a ďasná. Dôležitá je len manuálna zručnosť a šikovnosť zubára. Samozrejme nejakú silu použiť musíme, ale je oveľa menšia ako si väčšina pacientov myslí. Dávne spomienky na lekára kľačiaceho na pacientovi a na sestričku držajúcu pevne pacientovu hlavu lietajúcu zo strany na stranu verím, že patria minulosti.
4. Vyčistenie a ošetrenie rany: Po vytrhnutí zubu zubár môže vyčistiť oblasť a ošetriť ju antibakteriálnymi prostriedkami, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.
5. Šitie rany: V prípadoch, kedy sa musíme najskôr ku zubu dostať cez ďasno, je potrebné po vybratí zuba ďasno zošiť. U nás používame vstrebateľné stehy, ktoré vám zvyčajne do 2 týždňov vypadnú samé.
6. Pokyny na starostlivosť po zákroku: Po vytrhnutí zuba vám poskytneme všetky informácie o starostlivosti o ranu počas hojenia. Je dôležité dodržiavať tieto pokyny, aby sa minimalizovali komplikácie a podporil rýchly proces hojenia. Pre pacientov po chirurgických zákrokoch máme pripravený aj špeciálny balíček pre čo najlepšie hojenie.
Na čo si dať pozor tesne po vytrhnutí zuba, aby prebehlo hojenie v poriadku?
Po vytrhnutí zuba by ste mali dodržiavať odporúčania zubára ohľadne prípadného užívania liekov proti bolesti, obmedzení fyzickej aktivity a pravidelných kontrol po zákroku. Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky týkajúce sa vytrhnutia zuba, neváhajte sa poradiť so svojim zubným lekárom. Pre čo najlepšie hojenie rany po extrakcii zuba odporúčame dodržiavať nasledovné:
1. Krvácanie: Po extrakcii zuba je bežné, že miesto extrakcie krváca. Na zastavenie krvácania postupujte podľa pokynov zubára. Obvykle sa odporúča ľahký tlak na miesto extrakcie pomocou sterilnej gázy alebo čistej vreckovky. Ak sa krvácanie nezastaví alebo je veľmi silné, kontaktujte svojho zubného lekára.
2. Nechajte vytvoriť krvnú zrazeninu: Po extrakcii je potrebné, aby sa v lôžku po vybratí zuba vytvorila krvná zrazenina, ktorá bude kryť ranu a štartovať jej hojenie. Preto sa vyhnite vysávaniu z rany alebo silnému vyplachovaniu úst aspoň prvé 3 dni.
3. Strava: Vyhnite sa horúcim nápojom, alkoholu a tvrdým jedlám, ktoré by mohli poškodiť miesto extrakcie alebo sa vtlačiť do lôžka a spôsobiť zápal. Ak je to možné prežúvajte na opačnej strane ako bol vytrhnutý zub.
4. Nedotýkajte sa rany: Snažte sa vyhnúť dotyku jazykom, prstami alebo inými predmetmi do rany, aby ste si nespôsobili infekciu alebo iné komplikácie.
5. Užívajte lieky podľa pokynov: Ak vám zubár predpísal lieky na bolesť alebo antibiotiká, dodržiavajte ich podľa pokynov. To pomôže minimalizovať bolesť a riziko infekcie.
6. Umývanie zubov: Zuby si umývajte rovnako ako zvyčajne, ale vyhýbajte sa opatrne miestu extrakcie. Môžete jemne vyplachovať ústnou vodou s obsahom chlorhexidínu (Corsodyl, Curasept, PerioPlus, atď.).
7. Vyhnite sa námahe: Je dôležité vyhnúť sa náročným fyzickým aktivitám a dať telu čas na zotavenie sa po extrakcii. Neodporúča sa pár dní po extrakcii zvýšená fyzická námaha (šport, posilňovňa, ťažká manuálna práca).
Ak zažívate akékoľvek nezvyčajné príznaky po extrakcii, ako je nadmerné krvácanie, silná bolesť, hnisanie alebo opuchnutie, ihneď kontaktujte svojho zubného lekára. Správne a starostlivé dodržiavanie pokynov po extrakcii je kľúčové pre úspešné hojenie a minimalizáciu komplikácií. Po extrakcii zuba môže nasledovať napr. ortodontická liečba alebo si môžete dohodnúť konzultáciu na zubné náhrady.
Autor článku:
MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár / garant kliniky
Promoval som v roku 2010 na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole som zbieral skúsenosti v zubnej praxi Primadent v Čadci a súčasne som 2 - 3 krát do týždňa slúžil na zubnej pohotovosti v Žiline. V septembri 2011 som otvoril vlastnú ordináciu v Žiline a v roku 2015 som prevzal vedenie ordinácií Dental Studio v Bratislave.
Už počas školy som sa zaoberal vedecko-výskumnou činnosťou v oblasti využití Laserov v stomatológii. Svoju prácu som prednášal na Študentskej vedeckej konferencii a na dentálnom kongrese InDent v Ostrave. Ďalej som už ako lekár prednášal pre svojich kolegov na témy „Komplikácie v endodoncii“ a „Nepriame kompozitné náhrady“.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism