Hojenie rany po extrakcii zuba múdrosti
Zuby múdrosti, inak nazývané aj osmičky, alebo odborne tretie moláre. Trochu nezaslúžený strašiak všetkých pacientov. Na začiatok je potrebné povedať, že je veľa pacientov, ktorí zuby múdrosti nemajú a nikdy mať nebudú, alebo takých, ktorí ich majú a ani o nich nevedia. Posledné stoličky nie sú svojou štruktúrou žiadne špeciálne zuby, sú to zuby ako všetky ostatné. Evolúciou však dochádza u človeka k zmenšovaniu čeľuste a tieto posledné zuby sa častokrát nezmestia, tlačia sa na ostatné, krivo sa prerezávajú, alebo sa prerežú len čiastočne a zvyšok zuba zostane pod ďasnom. Ale ani to samo o sebe nemusí hneď spôsobovať obtiaže. Tie nastanú, až keď dôjde k zápalovej reakcii, potom môže pacient pociťovať bolesť, opuch okolo osmičiek alebo sťažené otváranie úst.
Kedy je potrebná extrakcia osmičky?
Pokiaľ nie je možné boľavú osmičku preliečiť konzervatívne, zubný lekár navrhne extrakciu zuba múdrosti. Na tomto mieste by som rád spomenul jednu vec: 9 z 10 extrakcií zubov múdrosti a ich hojenie prebieha bez akýchkoľvek komplikácií. Bohužiaľ, medzi pacientmi sa vždy rozšíria len tie sporadické komplikovanejšie prípady, ktoré väčšine pacientov z rôznych dôvodov nehrozia. Platí pravidlo: neodkladať! Ak bolo rozhodnuté osmičky vybrať, neodkladajte zákrok na “niekedy”. Čím je pacient mladší, tým je chirurgická extrakcia zuba múdrosti jednoduchšia, kosti sú mäkšie a hojaci potenciál tela vyšší. Menšie riziko komplikácii a rýchlejšie hojenie budete mať v 20 rokoch, ako v 40ke alebo neskôr.
Posuňme sa teraz na dobu po zákroku. Zub múdrosti je vytiahnutý. Celé ošetrenie trvalo najviac 15 minút a vy ste vďaka anestéze, sympatickej sestričke a príjemnej hudbe v pozadí ani nepostrehli ako rýchlo stihol šikovný zubár osmičku vybrať a ranu zašiť. To, čoho ste sa najviac báli, už máte za sebou s úľavou, že to vôbec nebolo také hrozné, ako ste si predstavovali. Ešte vo dverách si v duchu nadávate: “to kvôli tomuto som celú noc nespal…?”
Hojenie rany po extrakcii zuba múdrosti
Poďme sa pozrieť, ako budú vyzerať vaše nasledujúce chvíle a ako bude s najväčšou pravdepodobnosťou prebiehať hojenie rany. Prvé 2 – 4 hodiny po zákroku bude ešte stále pôsobiť anestéza. Okrem stŕpnutia by ste nemali cítiť vôbec nič. Ako bude anestéza odznievať, budete cítiť mravčenie tam, kde ste predtým cítili stŕpnutie a môžete začať pociťovať citlivosť v mieste extrakcie. To je celkom normálne, predsa len ste práve prišli o zub a namiesto neho máte ranu, ktorá sa musí zahojiť.
Citlivosť je veľmi subjektívna a závisí od pacienta aj náročnosti zákroku. Jeden pacient zvládne celé hojenie s jedným alebo žiadny liekom od bolesti (analgetiká), iný má prah citlivosti nižšií a musí prvých pár dní užívať 2 – 3 tabletky za deň. Lieky od bolesti vám pomôžu zvládnuť štart hojenia rany, ktorý trvá zvyčajne 3 – 4 dni. Nikdy neužívajte viac ako 4 dávky denne viac ako týždeň. Ak lieky nezaberajú, alebo bolesť trvá bez zmeny intenzity, alebo sa zhoršuje viac ako 4 dni, nebojte sa kontaktovať svojho lekára. V opačnom prípade, kedy lieky bez problémov stlmia nepríjemnú citlivosť v mieste extrakcie a citlivosť postupne zo dňa na deň klesá a ustupuje, je všetko v poriadku. Bolesť po extrakcii spoľahlivo stlmia voľnopredajné lieky ako IBUPROFEN, alebo PARALEN. Ak zaberajú slabšie, pacientom predpíšeme aj silnejšie lieky ako sú FLECTOR, AULIN alebo NOVALGIN.
Ak bolo nutné uvoľňovať ďasno okolo zuba, mal by ho lekár stehmi zašiť do pôvodnej polohy, aby prekrylo ranu po vytrhnutom zube. V Dental Centrum NIVY používame vstrebateľné stehny, ktoré pacientom do 2 týždňov vypadnú samé a odpadá tak pre pacienta nutnosť ďalšej návštevy na vyberanie stehov. V podstate ihneď po zákroku – do 15 minút u zdravého človeka – by sa malo zastaviť krvácanie z rany. Niekedy môže pacient ešte pár hodín, výnimočne aj 1 – 2 dni po zákroku pociťovať jemné presakovanie krvi z rany (ružová slina), čo u niektorých pacientov vyvolá zbytočnú paniku. Rana by ale nemala krvácať tak, že pacient neustále vypľúva krv, alebo zrazené kúsky krvi. Ranu ani ústa prvé 3 dni nevyplachujte žiadnym rastlinným alebo dezinfekčným prostriedkom. V rane sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá štartuje hojenie. Ak si zrazeninu z rany vypláchnete, obnažíte kosť v ktorej zub držal. Nekrytá kosť sa zapáli a spôsobíte si zápal zubného lôžka. Vyplachovať môžete od 3. dňa po zákroku, keď cítite zlepšovanie prvotných obtiaží – príznak správneho hojenia.
Ak rana krváca, prosím zachovajte pokoj. Aj keď to nie je príjemné, extrakcia zuba nie je úkon, po ktorom by človek vykrvácal. V prvom kroku si zoberte čistú látkovú vreckovku a viackrát ju preložte do tvaru valčeka. Zahryznite vreckovku pevne v mieste rany na 20 minút a neotvárajte ústa. Ak rana po tejto dobe stále krváca, postup ešte raz zopakujte a ak ani po 40 minútach rana neprestáva krvácať, kontaktujte svojho lekára.
V niektorých prípadoch môže rana, alebo tvár na strane vybratého zuba opuchnúť. To je ale oveľa menej časté ako citlivosť rany. Opuch vznikne zvyčajne len v prípade, keď musí lekár vo väčšom rozsahu odklápať ďasno, aby mohol zub múdrosti vybrať, ale ani to automaticky neznamená, že opuchnete. Opuch nie je vždy komplikácia, ale sprievodná reakcia a rovnako ako citlivosť môže (ale nemusí) sprevádzať prvé 3 – 4 dni štartu hojenia rany. Komplikáciou je len vo veľmi malom percente prípadov vtedy, keď sa začne nekontrolovatelne zväčšovať a prechádza cez hranu čeľuste na krk, alebo komplikuje prehĺtanie. Vtedy čo najskôr kontaktujte svojho lekára alebo zubnú pohotovosť. Bežný opuch sa odporúča jemne chladiť, to znamená vždy cez uterák prikladať ľad alebo namrazené termovrecká. Chladenie by malo byť kontinuálne a len toľko, aby vám bolo príjemné. Ak začnete cítiť tŕpnutie tváre z chladu, na chvíľu prestaňte. Mohli by ste opuch zhoršiť. Po prvom dni, kedy opuch nastúpi, by sa už nemal zväčšovať a najneskôr od tretieho dňa by mal ustupovať. Opuch môžete tlmiť aj užívaním lieku AESCIN, ktorý je voľnopredajný.
Sťažené otváranie úst je takisto výnimočné, ale môže sa objaviť. Je prejavom spazmu (stiahnutia a skrátenia) žuvacích svalov. Sťažené otváranie vyzerá neprirodzene a môže pacienta zneistiť, ale je to celkom reverzibilný (vratný) prejav podráždenia svalov buď pri aplikácii anestézy, alebo pri vyberaní zuba, ktorému sa nedá vopred zabrániť. Otváranie je potrebné začať čo najskôr rozcvičovať jednoduchým cvikom aby sa trvalo nezafixovalo. Palec položíte na hryzaciu hranu predného zuba (rezák), ukazovákom tej istej ruky sa zapriete o hryzaciu hranu spodných zubov a začnete jemne odtláčať čeľuste od seba. Pozor, tak ako pri chladení opuchu platí – len tak aby vám to bolo príjemné, resp. mierne nepríjemné, nie cez bolesť. Odtlačíte čeľuste do mierne nepríjemneho pocitu, chvíľku vydržíte a povolíte. Toto môžete opakovať veľakrát za deň tak často, kým sa otváranie nevráti do pôvodného stavu. Na spazmus žuvacích svalov priaznivo pôsobí suché teplo (infra), ale len v prípade, že nie je prítomný opuch.
Čo môžem robiť pre rýchlejšie hojenie rany?
Jednoduchá rada – NEROBTE NIČ. Častokrát si pacienti po vytrhnutí zuba privodia komplikácie sami tým, že sa snažia zasahovať do prirodzených telesných procesov hojenia rany. Telo má svoje procesy, akými si vie zahojiť rany a ich narúšanie priebeh hojenia komplikuje.
- Nevyplachujte ničím ranu.
- Nešpárajte sa ničím v rane, nič do rany nevkladajte ani z nej nevyberajte.
- Prežúvajte na opačnej strane.
- Nejedzte a nepite nič horúce.
- Nepite alkohol a nefajčite.
- Necvičte a nerobte zvýšenú fyzickú aktivitu (aby ste sa nespotili).
- Zuby čistite tak ako doteraz, len nedráždite ranu kefkou.
- Buďte trpezliví, dôverujte vášmu telu a lekárovi.
- Nevyhľadávajte a neverte hororovým scénarom na internete a nepanikárte.
- Ak si nie ste niečím istí, nebojte sa spýtať vášho lekára.
- Pamätajte, že 9 z 10 ľuďom, medzi ktorých budete určite patriť aj vy, prebehne hojenie bez akýchkoľvek komplikácií.
Kedy môžem jesť, piť a fajčiť po extrakcii zuba?
Najčastejšia otázka všetkých pacientov – kedy môžem začať jesť, piť a fajčiť? Jesť a piť môžete do pol hodiny po zákroku keď rana nekrváca. Prežúvajte prvé dni na opačnej strane ako bol vytrhnutý zub. Fajčiť by ste nemali prvé 3 dni po zákroku a potom už nikdy. Chirurgická extrakcia zuba je zákrok v ústnej dutine, ktorý sa musí zahojiť. Fajčenie sťahuje cievy v ďasnách, predlžuje a komplikuje hojenie. Štúdie preukázali, že nezáleží či sa jedná o klasické alebo elektronické cigarety, príp. iné formy nahrievania tabaku. Všetky vám škodia.
Autor článku:
MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár / garant kliniky
Promoval som v roku 2010 na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole som zbieral skúsenosti v zubnej praxi Primadent v Čadci a súčasne som 2 - 3 krát do týždňa slúžil na zubnej pohotovosti v Žiline. V septembri 2011 som otvoril vlastnú ordináciu v Žiline a v roku 2015 som prevzal vedenie ordinácií Dental Studio v Bratislave.
Už počas školy som sa zaoberal vedecko-výskumnou činnosťou v oblasti využití Laserov v stomatológii. Svoju prácu som prednášal na Študentskej vedeckej konferencii a na dentálnom kongrese InDent v Ostrave. Ďalej som už ako lekár prednášal pre svojich kolegov na témy „Komplikácie v endodoncii“ a „Nepriame kompozitné náhrady“.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism