Complete dental reconstruction

Our clinic also offers the option of complete dental reconstruction. In the case of aesthetic dental reconstruction, it is a relatively simple procedure that will help the patient to achieve a better smile. These simple procedures include teeth whitening and tooth reshaping or resizing.

How does it work?

Sometimes even removing small details can change your smile beyond recognition. If it is no longer possible to save a number of teeth, it is preferable for the patient to opt for a total reconstruction of their dentition. The teeth are painlessly extracted and then, after properly healing, comes the choice of the replacement. And that’s how you reach your new smile!

How is the overall reconstruction of the dentition carried out?

Some patients come to us with teeth that require immediate intervention by a dentist. Not only for health reasons but also for aesthetic reasons. Some of the teeth are broken off, others are damaged and inflamed. Then it is necessary to opt for complete dental reconstruction. This procedure takes a long time, but with a team of professionals and experts to guide you through the journey, you’ll find it much easier to manage. We’ll show you what it’s like to smile with joy again!

 • Step 1

  The basis of the entire reconstruction is thorough and thoughtful planning. After a few sessions with you, the dentist will draw up the individual steps to follow during the reconstruction. After a few sessions with you, the dentist will draw up the individual steps to follow during the reconstruction.

 • Step 2

  Before the procedure itself, it is necessary to clean the teeth properly by means of a professional dental hygiene. Our dental hygiene specialists will clean your teeth prior to the procedure so that the dentist can proceed with the individual steps of the treatment.

 • Step 3

  Teeth that are not needed in the mouth are extracted and those that have decay are suffering from caries and filled with a suitable filling. In case the patient’s caries hasn’t been treated in a long time, it is also necessary to treat the root canals and let the root of the tooth heal.

 • Step 4

  Only after all the previous steps have been completed can the dentist proceed with the selection of a suitable replacement. In the case of a broken tooth, the dentist most often solves the problem by creating a new dental crown, which is made using the CEREC® system. It’s a quick and effective solution that is visible after just a few hours! If the patient has lost several teeth due to extraction, the option is to create a dental bridge, which will once again provide them with a beautiful new smile.

Choose your preferred method

Make a call

Fill a form

 • Fill out and submit the form and we will contact you

The best rated dental clinic in Bratislava according to its patients

Dental Centrum NIVY
5.0
Based on 85 reviews
powered by Google
Laura PartikovaLaura Partikova
13:05 25 May 23
Mam panicky strach zo zubarov (kvoli zlej skusenosti z detstva) cize do kliniky na odstranenie spodnej osmicky som prisla s placom. Dievcata na recepcii boli velmi mile, takisto pan Dr. Novák bol skvely. Vysvetlil mi zakrok, pichol mi injekciu (z ktorej som mala takisto strach) uplne bez bolesti a osmicka bola vonku do 20 minut. Pocas zakroku som takmer nic necitila (iba tlak sem tam). Urcite sa sem vratim a nabuduce uz bez placu 😉 velmi velmi dakujem za skvely pristup a za rychle vybavenie!
Marek TuzincinMarek Tuzincin
13:15 17 Apr 23
Veľmi ochotný a priateľský personál. Pán doktor mi poradil podľa môjho názoru podľa najlepšieho svedomia a vedomia, keďže mi odporučil návštevu ortodoncie, ktorú ani nemajú na klinike a teda určite sa nesnažia za každú cenu spraviť zákrok, ktorý nepovažujú za najlepšie riešenie.
Jan KocnarJan Kocnar
18:39 15 Feb 23
Dental Centrum som navštívil s bolesťou osmicky, kvôli ktorej som nemohol už ani spat. Objednal som sa cez internet a o pár hodín som už sedel v kresle. Popísal som ťažkosti, nasledoval rýchly RTG a zub išiel von. Všetko vidíte pred sebou na obrazovke. Pan doktor Bódi mi počas celého vysetrenia vysvetľoval čo sa bude diat - špeciálne jemu dakujem! Všetko prebehlo bez bolesti. Motivovaný na ďalšiu návštevu vrelo odporúčam, príjemný personál, skvele vybavenie, vsetko na jednotku 👍
Sabína BuríkováSabína Buríková
18:50 29 Dec 22
Odporúčam všetkým, ktorý majú strach zo zubára. Naozaj milý, ľudský prístup a ceny sú tiež prijateľné. Určite sa tam veľmi rada vrátim ( a to mám panický strach zo zubarov). Ďakujem obzvlášť pánovi doktorovi Novákovi za jeho prístup a pomoc.
AndrejAndrej
11:46 09 Dec 22
Potreboval som narýchlo opraviť zub, tak som pogooglil, zavolal sem a dostal rýchly termín (môj zubár mal všetko obsadené na najbližšie 3 mesiace). Krásne moderné priestory, recepcia, high tech zariadeniela a najmä profesionalita aj s podaním ruky. Pripravte si peňaženku, tu sa na poisťovňu nerobí.
Dominika TóthováDominika Tóthová
13:09 19 Nov 22
Endodencia úplne bezbolestná, veľmi pekne ďakujem za odborný a profesionálny prístup p. Nováka.Napriek komplikovanému zákroku, doteraz moja najpríjemnejšia návšteva zubárske ambulancie.
Anna FulierováAnna Fulierová
17:08 26 Oct 22
Do Dental Centrum Nivy chodím už niekoľko rokov. O moje zuby sa vždy kvalitne postarali bývalá skvelá pani doktorka Bordašová a skvelý pan doktor Novák, ktorý mi robil kvalitny zubny mostik a ja sa tak môžem usmievať. Viem,že keď mám akýkoľvek problém alebo bolesť zubov,mozem sa na nich kedykoľvek obrátiť. K inému zubárovi by som už nešla.
Peter BaraníkPeter Baraník
18:34 13 Oct 22
Bol som trhať zub. Všetko prebehlo v poriadku, pán doktor bol profesionálny. Vybavili ma naozaj za 15 minút, ani som poriadne nečakal. Zákrok bezbolestný, mesiac aj niečo po zákroku nemám žiadne problémy takže odporúčam
js_loader