Máte zlomený zub? Toto vám hrozí, ak nezájdete k zubárovi
Klinec v jedle, tvrdý oriešok alebo len gumený rožok? Ak sa vám podarilo odlomiť si kúsok zo zuba a neplánujete ísť k zubárovi čo najskôr, majte sa na pozore, môžu nastať viaceré komplikácie.
Zlomený zub - čo mi hrozí?
Prvou komplikáciou je bolesť, prípadne citlivosť, ktorá sa vo väčšej či menšej intenzite ohlási takmer vždy. Ak je odlomená časť dostatočne veľká, odhalí sa dentín (vnútorná časť zuba), čo môže spôsobovať bolesť, najmä pri kontakte s teplom, chladom alebo pri jedení.
Nebezpečné je aj riziko infekcie zubného nervu. Odlomená časť zuba môže odhaliť zubnú dreň (nervy), čím sa vytvorí vstupná brána pre baktérie. To následne vedie k zápalu zubného nervu, odumretiu zuba, infekcii alebo vzniku abscesu.
Menej nebezpečné, ale o to viac nepríjemné je poškodenie jazyka, pier a vnútornej strany líca o ostré hrany odlomeného zuba. Jazyk vedomo aj nevedomu stále “skúša” ostrý okraj zuba, kým sa sám neporaní. Líca sa pri rozprávaní alebo žuvaní pohybujú cez ostrú hranu a stačí pár pohybov aby ste si ich poranili. Okrem citlivého zuba tak budete mať bolestivý aj jazyk a poranené sliznice, ktoré sa tak môžu ľahšie zapáliť.
Ak celý problém s odlomeným zubom zanedbáte, dôjde postupne k ďalšiemu oslabeniu zuba kazom alebo k jeho úplnému zlomeniu. Následná liečba je potom oveľa technicky aj finančne náročnejšia. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete liečbe koreňa alebo extrakcii (vytrhnutí) zuba. Je teda vhodné čo najskôr navštíviť zubára, aby sa problém vyriešil, kým sa stav nezhorší.
Je potrebné priniesť odlomený zub so sebou?
Nie je nevyhnutné priniesť odlomený kúsok zuba k zubárovi. Avšak, ak ho máte, určite ho zoberte so sebou. Zubný lekár môže odlomenú časť použiť na posúdenie stavu zuba alebo ju prípadne nalepiť naspäť, ak je to možné a vhodné. Odlomený kúsok vložte do čistej nádoby s vodou alebo slinami. Dôležité je, aby sa nevysušil.
V prípade, že odlomený zub nemáte, alebo lekár uzná, že ho už nie je možné nalepiť späť, použije iné materiály, ako sú kompozitné výplne alebo korunky, aby zub opravil a obnovil jeho žuvaciu funkciu a estetický vzhľad.
Aké sú možnosti náhrady odlomeného zuba?
Ako bolo spomenuté vyššie, možnosť náhrady zuba sa odvíja od veľkosti odlomenej časti zuba a či sa vám podarí nájsť a priniesť kúsok so sebou k zubárovi. Technicky najjednoduchšie je nalepiť odlomenú časť zuba späť. Druhou možnosťou je estetická rekonštrukcia zuba z bielej (fotokompozitnej) výplne.
Poslednou možnosťou pri strate veľkej časti zuba je náhrada laboratórne zhotovenou korunkou (dnes najčastejšie zirkón alebo kovokeramika). Prvé dve možnosti vie spraviť zubný lekár na počkanie. Zvyčajná dĺžka ošetrenia je približne 1 hodina. Ošetrenie je bezbolestné keďže sa do zuba nevŕta, ale niekedy môže byť zub citlivejší na studené a potom je pre vaše pohodlie lepšie aplikovať lokálnu anestézu. Pri korunke je proces dlhší a jej zhotovenie trvá zubnému techniku 1 až 2 týždne.
Ako riešiť zlomený mliečny zub?
Ak sa dieťaťu odlomí kúsok mliečneho zuba, situácia sa môže riešiť o niečo inak než pri trvalých zuboch, no návšteva zubára je stále dôležitá. Toto určite nezabudnite urobiť:
- Spýtajte sa dieťaťa, či ho zlomený zub bolí. Ak dieťa pociťuje bolesť alebo citlivosť, veľmi pravdepodobne došlo k poškodeniu nervu alebo odhaleniu dentínu. V takom prípade je dobré zub čo najskôr ošetriť.
- Skontrolujte zlomený zub pohľadom, či nezbadáte krvácanie zo zuba alebo z ďasna okolo zuba. Ak je viditeľná biela časť dentínu alebo zo zuba vyteká krv, je to príznakom vážnejšieho poškodenia a je potrebné navštíviť zubného lekára.
- Prejdite zub čistým prstom, či nie je ostrý. Tak ako pri dospelých, odlomený zub môže mať ostré hrany, ktoré by mohli poraniť jazyk, pery alebo ďasná dieťaťa. V prípade potreby zubár tieto hrany zahladí, aby sa predišlo zraneniam.
- Vždy sa snažte nájsť odlomený kus zuba aby ste sa uistili, že ho dieťa nemohlo vdýchnuť. Na rozdiel od trvalých zubov nie je potrebné snažiť sa prilepiť odlomený kúsok mliečneho zuba. Väčšinou je to technicky nemožné, ale ak ho máte, môžete ho ukázať zubárovi pre lepšiu diagnostiku.
Liečba mliečného zuba je závislá od rozsahu poškodenia. Zubár môže buď opraviť zub kompozitnou alebo skloionomérnou výplňou, alebo len sledovať situáciu, najmä ak sa mliečny zub bude čoskoro meniť za trvalý.
Kedy a ako vytrhnúť zlomený zub?
Ak je odlomená veľká časť zuba a nie je možné zub opraviť alebo čakanie na vypadnutie by zvýšilo riziko infekcie, vtedy môže rozhodnúť zubný lekár o extrakcii (vytrhnutí) zuba. Aj keď mliečne zuby časom vypadnú, je dôležité zabrániť infekcii, ktorá by mohla ovplyvniť vyvíjajúce sa trvalé zuby pod nimi.
Autor článku:
MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár / garant kliniky
Promoval som v roku 2010 na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole som zbieral skúsenosti v zubnej praxi Primadent v Čadci a súčasne som 2-3krát do týždňa slúžil na zubnej pohotovosti v Žiline. V septembri 2011 som otvoril vlastnú ordináciu v Žiline a v roku 2015 som prevzal vedenie ordinácií Dental Studio v Bratislave. Už počas školy som sa zaoberal vedecko-výskumnou činnosťou v oblasti využití Laserov v stomatológii. Svoju prácu som prednášal na Študentskej vedeckej konferencii a na dentálnom kongrese InDent v Ostrave. Ďalej som už ako lekár prednášal pre svojich kolegov na témy „Komplikácie v endodoncii“ a „Nepriame kompozitné náhrady“.
Ďalšie články
Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku
Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave
Určite odporúčam všetkým ktorý maju a aj nemajú strach zo zubarov,tu ten strach stratíte.🦷🙂
recepcne ochotne, usmievave, napomocne
Profesionalny pristup aj k takym komplikovanym pacientom,akym som ja 😁
dakujem,ze mi svojou vzdy dobrou naladou postupne znizuju extremny strach a vytrvalo davaju dokopy zubky 🙏❤️🙏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.
Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism