Strašiak menom parodontitída / parodontóza. Aké sú jej príznaky a liečba?

Zápal ďasien a kývavosť zubov poznáme pod pojmom parodontitída alebo parodontóza. Ide o rovnaké ochorenie. Je to ťažšia forma ochorenia ďasien, ktorej si väčšina populácie nemusí zo začiatku všimnúť. Počiatočnou formou trpí veľa ľudí bez toho, aby o tom vedeli. Parodontóza je ochorenie, ktoré môže viesť až k vypadávaniu zubov. V tomto článku si bližšie povieme, čo je parodontitída, aké sú príznaky a liečba, no hlavne následky neliečenia tohto ochorenia.

Parodontitída alebo parodontóza? Aké sú jej príznaky a liečba? | Dental Centrum NIVY

1. Čo je parodontitída / parodontóza ?

Parodontitída alebo aj parodontóza je závažné ochorenie ďasien a okolitých tkanív, ktoré držia zub v zubnom lôžku. Hlavnou príčinou vzniku zápalu je prítomný povlak s baktériami, ktoré produkujú rôzne enzýmy a toxíny. Tieto látky vedia pri dlhodobom pôsobení deštruovať okolité tkanivá a hlavne rozpúšťať kosť. Toto ochorenie vznikne najprv ako slabý zápal ďasien, odborne nazývaný gingivitída. Ide o slabé krvácanie ďasien s nánosom povlaku a baktérií, ktoré nie sú v takom množstve, čím nespôsobujú výrazné poškodenie. Pri zlepšení hygieny a odstránení povlaku sa zápal v priebehu pár dní sám zastaví a zahojí. Čo sa týka parodontitídy, tú rozdeľujeme do 2 skupín: 

  1. Agresívna forma parodontitídy 

Táto forma ochorenia sa objavuje prevažne u mladšej populácií ľudí. Je menej častá. Príčinou straty tkanív a zápalu ďasien sú agresívne druhy baktérií. Zvyčajne sú v menšom množstve, no sú tak invazívne, že za veľmi krátku dobu vedia rozpúšťať tkanivá okolo zuba.

  2. Neagresívna forma parodontitídy

Z názvu neagresívna určite nevyplýva, že nie je nebezpečná a prečo? Na rozdiel od agresívnej jej nástup je pomalší. Nevzniká náhle ale pri dlhodobo nesprávnej alebo nedostatočnej ústnej hygiene. V ústnej dutine sú prítomné veľké nánosy zubného plaku a kameňa, v ktorom sa nachádza veľké množstvo baktérií, čo vedie k deštrukcií tkanív. 

2. Aké sú príznaky parodontitídy?

Identifikovať parodontitídu a jej stupne vie posúdiť zubný lekár (príp. parodontológ) alebo dentálna hygienička pomocou röntgenovej (RTG) snímky. Je veľmi dôležité pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, aby sa včas zistil problém, čo je kľúčové pre rýchlu a efektívnu liečbu. 

Aké sú príznaky parodontitídy / parodontózy? | Dental Centrum NIVY

Medzi časté a bežné príznaky, ktorým mnohí pacienti nedávajú váhu, sú zapálené ďasná. Zápal ďasien je sprevádzaný miernym opuchom, začervenaním a hlavne krvácaním ďasien pri čistení zubov. Pri dlhodobom ignorovaní týchto prejavov sa okrem krvi môže medzi zubom a ďasnom vytvárať hnis. Je to náznak toho, že zápal prebieha už nejakú dobu. Ak zápal prebieha dlhodobo, dochádza k rozpusteniu kosti a tým aj k ústupu ďasien. Prítomný zápach z úst môže byť taktiež znamením toho, že niečo nie je v poriadku

3. Ako sa lieči parodontitída?

Liečba je dôležitým krokom k obnoveniu zdravého úsmevu. Základom je dodržiavanie ústnej hygieny doma, ktoré spočíva v dôkladnom odstraňovaní zubného povlaku. Zubný povlak sa nenachádza len na zuboch, ale taktiež v medzizubnom priestore, ktorý netreba vynechávať. To nám zabezpečí medzizubná kefka. Okrem povlaku, je dôležité odstraňovať zubný kameň, ktorý sa môže nachádzať pod ďasnom aj v medzizubnom priestore. Detailné čistenie zubov a parodontálnych vačkov, spolu s pravidelnou kontrolou vám zabezpečí ambulantná dentálna hygiena. Každému parodontologickému pacientovi vytvoríme individuálny liečebný plán. Je nutné dodržiavať pravidelné návštevy dentálnej hygieny, správne postupy čistenia ústnej dutiny a taktiež ústne vody či gély s obsahom chlórhexidínu odporúčané hygieničkou.

Ako sa lieči parodontitída / parodontóza? | Dental Centrum NIVY

Pri veľmi ťažkých stavoch po kontrole a konzultácii so zubným lekárom môže byť nutné užívať antibiotiká. Je dôležité si uvedomiť, že parodontitída sa nedá úplne vyliečiť v zmysle obnovy kosti do pôvodného stavu, ale môže byť zastavená, ak sa podstúpi vhodná liečba a správna domáca ústna hygiena. Preto je nutné k liečbe pristupovať maximálne dôsledne zo strany pacienta aj lekára.

4. Aké sú následky neliečenej parodontitídy?

Neliečená parodontitída môže mať závažné následky, ktoré môžu znepríjemniť život každému pacientovi. Ako som vysvetlila vyššie, pri dlhodobom pôsobení enzýmov a toxínov z baktérií, dochádza k poškodeniu okolitých tkanív a rozpusteniu kosti. Strata tkanív a kosti vedie k pohybu zubov a nakoniec k ich vypadnutiu. Ak sa kosť rozpustí, ďasná klesnú na úroveň kosti, čím vzniká ďalšia nepríjemnosť a to sú odhalené zubné kŕčky. Nielen že sú odhalené kŕčky neestetické ale bývajú aj veľmi citlivé. Väčšie riziko hrozí vysoko rizikovým pacientom s viacerými ochoreniami (cukrovka a pod.). Počas neliečenej parodontitídy sa baktérie môžu dostať do krvi. U zdravých pacientov sa baktérie v krvi rýchlo eliminujú, no pri oslabenom organizme alebo viacerých chorobách je imunita nedostatočná a baktérie z úst sa roznášajú krvným obehom po tele.

Následky neliečenej parodontitídy | Dental Centrum NIVY

Čo nerobiť?

Moja rada je – určite nenechávať zápal ďasien bez povšimnutia. Ignorovanie príznakov môže viesť k progresii ochorenia. Najvýznamnejším opatrením je vyhnúť sa odkladaniu návštevy zubného lekára alebo dentálnej hygieny. Vyvarujte sa sebadiagnostike a liečbe bez konzultácie odborníka. Agresívne čistenie môže situáciu zhoršiť. Pacient by taktiež nemal bagatelizovať príznaky a snažiť sa ich zakryť len pomocou ústnych vôd alebo iných kozmetických metód.

Autor článku:

Picture of Bc. Barbora Hospodárová, dentálna hygienička
Bc. Barbora Hospodárová, dentálna hygienička

Na Zdravotníckej fakulte v Prešove som vyštudovala odbor Dentálnej hygieny. Okrem toho, že mám tie najnovšie poznatky v danom odbore, sa zúčastňujem na rôznych vzdelávacích kurzoch, vďaka ktorým sa postarám čo najlepšie o vaše ústne zdravie. Taktiež som absolvovala praktické školenie najnovšieho postupu ošetrovania Guided Biofilm Therapy, ktoré je už dlhé roky na našej klinike neoddeliteľnou súčasťou. Ponúkame vám bezbolestné a kvalitné ošetrenie. Mojou úlohou nie je len dokonale vyčistiť vaše zuby, ale taktiež sa venujem individuálnym prístupom pacientom trpiacim parodontitídou. Z estetického hľadiska sa zameriavam na bielenie zubov, vďaka čomu vám vyčarím ten najkrajší úsmev.

Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku

Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Dental Centrum NIVY
Vynikajúce
5.0
Na základe 460 recenzií
review us on
Profesionalny pristup, neni o com 😉
I made an appointment with a doctor and received the best service during my entire stay in Slovakia. The doctor speaks English, it was easy and understandable. removed wisdom tooth. I was also surprised by the reasonable prices.
Dental Centrum Nivy je jedno špičkové stomatologické zariadenie. Hľadal som dlhšiu dobu nového stomatológa v Bratislave, nakoľko som nebol spokojný s mojim pôvodným, ktorý mi za celý život nespravil ani jeden rtg snímok na preventívnej prehliadke a opravoval len keď kaz sa prejavil. Nechal som si tu opraviť všetky zuby, ktoré mi na vstupnom vyšetrení označili za problematické a neľutujem. Som veľmi spokojný a odporúčam. A dentálna hygiena tiež skvelá. Kvalitný a milý personál.
vyborny pristup, termin v priebehu dna, urgentne osetrenie bez cakania
Všetci ma strašili že chirurgická extrakcia osmičky bude hrozná. Tu tomu tomu tak nebolo a odchádzam plne spokojný (len zvuky boli strašidelne)
Skvelý pán doktor Novák.
Veľmi príjemne, rýchle a profesionálne od vstupného vyšetrenia, cez hygienu po dentálnu dlahu, všetko v priebehu asi dvoch týždňov
Bol som na ohľadne u pána doktora ktorý je majiteľom tejto kliniky. Komunikácia prebiehala najpríjemnejším spôsobom a bol som veľmi spokojný s detailným vysvetlením môjho plánu liečby 🙂
Skvelý prístup, bezbolestný zákrok, len odporúčam
Úžasný empatický prístup pri extrakcii dvoch zle položených osmičiek dcérky. Ďakujeme!
So službami kliniky som bola veľmi spokojná. Veľmi milý personál, ústretový prístup, všetko ochotne vysvetlia. Absolvovala som u nich uz plombovanie aj trhanie zubu, všetko bolo bezbolestné, rýchle a profesionálne.
Úžasný a profesionálny prístup, rýchle jednanie. Volala som a ešte v ten deň ma zobrali na pohotovosť. Skvelá komunikácia aj poučenie, ako postupovať po ošetrení. A hlavne bezbolestný zákrok. Maximálna spokojnosť.
Odporucam skvely odbornici a pristup
Skvela praca!
Od detstva po zlých skúsenostiach som mala strach z návštevy zubára, no vďaka Dental centrum Nivy, hlavne MDDr.Bódimu a jeho profesionálnemu, ale zároveň príjemnému, empatickému a citlivému prístupu som tento strach prekonala a teraz sa na návštevu zubnej ambulancie dokonca teším. Patrí vám veľké ďakujem aj od mojich zachránených zúbkov. Vrelo odporúčam!!!!
Odporucam , velmi prijemny personal a odborny pristup.
Been client since 2021 and i like the service very much . As a foreigner I highly appreciate that the staffs and doctors speak english.Also , booking appointment is so easy and the clinic is so clean
S touto klinikou mam iba dobre skusenosti. Odporucil mi ju moj zubar, nakolko som potrebovala vykonat osetrenie zubu, na ktore on sam nemal potrebne vybavenie. Odvtedy som v DCN bola niekolko krat a vzdy som bola velmi spokojna. Pan doktor Novak je jeden z najmilsich doktorov akych som kedy stretla. Jeho pristup je vysoko profesionalny a pritom stale velmi ludsky...co nie je vzdy bezna kombinacia:) Celkovo je prostredie kliniky ciste, moderne a ja som sa tam vzdy citila prijemne. Personal je taktiez velmi mily a ustretovy, takze mi nenapada nic co by som im mohla vytknut:)
Velmi prijemny personal a bezbolestna extrakcia. Nemam co vytknut.
Ľudský, ale hlavne profesionálny prístup, ústretoví a milí zamestnanci, vždy bezbolestné ošetrenie, veľká spokojnosť. Určite odporúčam, aj cenovo.
Odporúčam, profesionalita a seriózny prístup.
Mal som veľmi boľavý zub, očividne so zápalom, polovica z neho sa mi ulomila. Vedel som, že musím ísť na pohotovosť ale po zlých skúsenostiach s pohotovosťami som musel silno rozmýšľať kam pôjdem. Pri hľadaní som natrafil na Dental Centrum Nivy a recenzie boli tak pozitívne, že som si myslel, že by som si rád zaplatil už len za to ísť si tam pokecať so super ľuďmi. Tak som zvolil DCN. A vieš čo? Recenzie neklamali. Veľmi som sa bál návštevy zubára ale od dám na recepcii, cez pani sestričku až k pánovi doktorovi bolo všetko akoby sme ani neboli na Slovensku. Veľmi príjemné, moderné prostredie, super personál, super doktor. Vybavenie hodné 21. storočia, extrakcia zuba bezbolestná a rýchla. (hlavne bezproblémová napriek tomu v akom stave som mal zub) Pán doktor Bodi, ďakujem. Ste super profík. Rovnako ako Vaši kolegovia. Prajem celému tímu všetko dobré.
I am very happy that my friend recommended this clinic to me. Because treatments I received here were great. Besides modern technologies I want mention personnel, they are professional and on point. Doctor commented everything he did, so I was ready if there would be some tension or what he will do next. For me going to dentist was stressful, here I felt safe and trust doctor fully.
Úžasná klinika. 100% spokojnosť.
Professionalny prístup, veľká spokojnosť
Skvela praca! 🙂
Maximalna spokojnost. Vybavenie ordinacie na urovni 21.storocia a maximalne ludsky a profesionalny pristup celeho personalu. Odporucam.
Vyšetrenie bolo dôkladne a pán doktor mi všetko vysvetlil. Spokojnosť 10/10
Vyborny pristup. Dakujem
Perfektný prístup, lekár všetko vysvetlil
niekoľko dní ma trápil zub, našiel som si vo štvrtok termín a piatok ráno bol zub vytrhnutý. milý prístup, pekné prostredie, bezbolestná realizácia. 👍
Woow, tlieskam 👏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Profi prístup, bezbolestný zákrok a maximálna spokojnosť 👌🏼👍🏼 Odporúčam !
Neporovnateľný prístup k pacientovi, v porovnaní s mojou zmluvnou stomatoligičkou. Obrovská spokojnosť. R.J.
precizne zistenie problemu, vysvetlenie co a preco a ako sa ide robit, bezbolestne osetrenie 🙂
Skvely pristup, maximalne profesionalne prostredie. Dostala som termin hned v ten isty den, vsetko prebehlo rychlo, bezbolestne a na vysokej urovni. Odporucam vsetkymi desiatimi!
Veľmi pekne ďakujem za super a hlavne rýchly termín. Odporúčam všetkými desiatimi či za prístup alebo cenovo. 🙏🙏 ĎAKUJEM♥️
Ak máte akútnu silnú bolesť zubu tak jednoznačne odporúčam navštíviť Dental Centrum Nivy. Zoberú vás ešte v ten deň a zbavia vás trápenia. Ľudský a profesionálny prístup pani zubárky ma príjemne prekvapil. Ceny trošku vyššie, no do pol hodiny bolo po extrémnych bolestiach a zub zachránený. Ďakujem.
Hodnotím na výbornú 👍
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.

Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Ked ma rozbolel zub, hladal som rychlu pomoc, jedine v Dental Centrum Nivy mi boli schopny dat termin este v dany den a to som mal za sebou minimalne 10 predchadzajucich odmietnuti alebo nerealnych datum. Vsetko prebehlo hladko, dokonca mi volali este pred terminom ze mozem prist aj skor. Tymto chcem podakovat p. doktorke Bocovej za profesionalny pristup a bezbolestne vyriesenie mojho problemu.
Tak ako začať?🤷‍♂️
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Bola som na ošetrení 12.11 2020 u pani doktorky Bočovej.Užasny prístup ,prijemna asistentka a bezbolestne ošetrenie.Naozaj sa niet čoho báť.Aj s parkovaním žiadny problem nebol,dostatok miest v podzemnej garáži hned vedla zubnej ambulancie v CBC dome.Tesim sa na ďalšiu návštevu!!👌👍🦷
pán doktor Balog maximálna spokojnosť aj pani sestrička super ďakujem
Najlepšia zubárka v celej Bratislave
nagyon jo jozaallas es profeszionalis munka nagyon kedves doktor es a perszonal nagyon tudom ajalani szemelyes tapasztalat msgss szinvonalu munka suprer
Chcela by som aj ja vyzdvihnut sluzby tejto ambulancie, dostala som sa k nej len nahodou na internete, odvtedy chodim uz len sem 🙂 pani doktorka Bordasova je vzdy mila, ustretova, poradi a pomoze 🙂 mala som problemy s bolestivou osmickou, termin som dostala este v den zavolania 🙂 chcem sa velmi pekne podakovat a odporucam vsetkymi 10timi:))
Dnes som absolvoval zákrok na stomatologickom pracovisku Dental Centrum NIVY.
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
expresne rychlo som dostala termín a to v deň zavolania. Pýtali sa ma, či ma zub bolí a keď som povedala že áno,ihneď ma tam časovo dali. som nadmieru spokojná so všetkým.dakujem 🙂
200% pristup/customer service
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism
Dakujem doktorovi Novakovi a jeho timu za zachranu zuba. Profesionalny a ludsky pristup. Jednoznacne doporucujem tuto zubnu ambulanciu.
veľmi príjemný, profesionálny personál, úľava od bolesti za prijateľnú cenu 😘
Maximálne na klienta orientovaný profesionálny prístup. Viem, že počas ošetreniach som v dobrých rukách, tím pána doktora Nováka má moju absolútnu dôveru. Vrelo odporúčam.
Výborný prístup, rýchle jednanie a skvelá komunikácia celého personálu od recepcie, sestričiek až po doktorov! ❤️ Odporúčam akýkoľvek zákrok a najmä kvôli profesionalite a komunikácii, takéto zaobchádzanie by si zaslúžil každý pacient všade 💐🙏. Top 👆👆👆
Absolutne odporucam! Pan doktor Tomas Novak je naozaj skvely profesional. Vzdy Vas privita s usmevom a nikdy mu nechyba ludsky pristup. Vzdy vsetko detailne vysvetli a jeho praca je maximalne predcizna. Ani na sekundu som nelutovala peniaze za ukony pretoze s takouto kvalitou sluzieb som sa este nestretla! Vsetko bolo fakt super a este raz velmi pekne dakujem 🙂
Velmy šikovný doktor netrvalo to asi ani 3min a zub bol vonku bez žiadnej bolesti odporúčam���
js_loader