Chýba vám zub alebo uvažujete nad rekonštrukciou? Zubné náhrady a ich možnosti.

Fazety, korunky, mostíky – pacientmi najviac používané slová, keď prídu do ordinácie s požiadavkou na estetické vylepšenie chrupu alebo náhradu chýbajúcich zubov. Všetky tieto pojmy spoločne patria do skupiny fixných protetických prác, teda prác, ktoré nie sú vyberateľné, ale pevne držia na zuboch. V tomto článku by som vám rád každú zo spomenutých prác predstavil a vysvetlil, na čo ktorá slúži a pre koho je vhodná. Nie je to žiadna zložitá veda aj keď finálne rozhodnutie o indikácii, teda vhodnosti riešenia musí v spolupráci s vami urobiť zubný lekár.

Zubné náhrady a ich možnosti | Dental Centrum Nivy

Ktoré zubné náhrady sú pre vás vhodné?

Prvým krokom pri plánovaní a rozhodovaní musí byť vždy vyšetrenie zubným lekárom v ordinácii. Častokrát nám pacienti píšu správy, e-maily, posielajú fotky z mobilného telefónu s požiadavkami na fazety / korunky / mostíky, zaujíma ich, či je riešenie možné, ako by prebiehalo a aká by bola cena. Len fotka bohužiaľ nenahradí vyšetrenie, prípadne RTG snímky a celkové zhodnotenie stavu chrupu v ordinácii. Odpovedať na správu môžeme naozaj len vo všeobecnosti bez presného plánu. Až na základe konzultácie s pacientom v ordinácii, ktorá je u nás vždy bezplatná, pacient dostane liečebný a cenový návrh s riešením, ktoré je pre neho najvhodnejšie.

Zubné náhrady a ich možnosti | Fazety na zuby | Dental Centrum Nivy

Fazety na zuby

Fazety na zuby, inak nazývané aj veneers, môžeme opísať ako keramické škrupiny, alebo dýhy, ktoré pokrývajú len vonkajšiu, viditeľnú časť zuba. Fazetu je možné spraviť len na jeden, dva, alebo viac zubov, no najčastejšie sa robia na predné zuby v rozsahu 6 zubov (od očného po očný zub). Celkový rozsah závisí od šírky úsmevu pacienta. Niektorým pacientom sú pri úsmeve vidno aj črenové zuby, potom je z estetického pohľadu vhodné spraviť fazety aj na tieto zuby. 

Pri fazetách na zadných zuboch sa môžete stretnúť aj s termínom “tabletops”, kedy sa okrem vonkajšej plochy zuba prekryje aj žuvacia plôška keramikou. Fazetami vieme zjednotiť vzhľad, farbu aj postavenie zubov. Rozhodujúcim faktorom, či je možné fazetu na zube spraviť alebo nie, je množstvo skloviny na vonkajšej ploche zuba, čo musí práve na základe vyšetrenia posúdiť zubný lekár. Ak je zub príliš “odbitý” alebo preplombovaný z každej strany, je veľké riziko, že fazeta nebude na zube dobre držať. V takom prípade zvolíme korunku.

Zubné náhrady a ich možnosti | Korunky na zuby | Dental Centrum Nivy

Zubné korunky

Korunku na zub si vieme predstaviť ako plášť zuba, alebo čapicu, ktorá prekrýva zub z každej strany. Zubné korunky, v dnešnej dobe najčastejšie celokeramické zirkónové doplnia chýbajúcu časť zuba, alebo vystuží zub, ak už bol z väčšej časti poškodený kazom, odlomením alebo úrazom.

Zubné mostíky

Zubný mostík volíme v prípade náhrady jednoho alebo viacerých zubov, alebo v prípade, že z nejakého dôvodu nie je možné zaviesť zubný implantát. V dnešnej dobe sa pre náhradu zubov stále viac používajú zubné implantáty, ale aj mostíky majú svoje indikácie. Mostík už od svojho názvu značí, že sa jedná o premostenie medzery v chrupe medzi zubami. Ak nám na jednej strane zuby chýbajú, a teda nie je možné mostík uchytiť, musíme zvoliť iné riešenie.

Celková rekonštrukcia chrupu

Posledným pojmom, ktorý by som rád zmienil, je celková rekonštrukcia chrupu. Keď rozprávame o celkovej rekonštrukcii zubov, myslíme kombináciu vyššie spomenutých protetických prác tak, aby došlo ku komplexnej obnove žuvacej a estetickej funkcie celého chrupu. Laicky povedané, aby sa pacient mohol opäť bez problémov najesť, požuť jedlo a usmievať sa. Celková rekonštrukcia sa týka pacientov, ktorým chýba viacero zubov, čeľuste už nie sú v pôvodnom postavení, zuby sú celkovo opotrebované (zožuté), môžu sa objaviť problémy s čeľustným kĺbom atď. Pri celkových rekonštrukciách využívame kombináciu viacerých mostíkov, koruniek, alebo aj faziet.

Zubné náhrady a ich možnosti | Korunky na zuby | Dental Centrum Nivy

Či už pre fazetu, korunku alebo mostík, pre dospelých neexistujú žiadne vekové obmedzenia. Rozhodujúcim kritériom je aktuálny stav vašich zubov. Všetky zubné náhrady sú pevne fixované na zuboch a správajú sa a fungujú rovnako ako vaše vlastné zuby. Mali by aj esteticky dopĺňať, alebo vylepšovať celkový vzhľad chrupu, to znamená, že by nemali farebne alebo tvarovo rušiť.

Zubné náhrady a ich možnosti | Dental Centrum Nivy

Rozmýšľate, ktorá náhrada je pre vás najvhodnejšia? Príďte na nezáväznú a bezplatnú konzultáciu ku nám do Dental Centrum NIVY a spolu pre vás vyberieme najlepšie riešenie.

Autor článku:

Picture of MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár / garant kliniky
MDDr. Tomáš Novák, zubný lekár / garant kliniky

Promoval som v roku 2010 na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole som zbieral skúsenosti v zubnej praxi Primadent v Čadci a súčasne som 2 - 3 krát do týždňa slúžil na zubnej pohotovosti v Žiline. V septembri 2011 som otvoril vlastnú ordináciu v Žiline a v roku 2015 som prevzal vedenie ordinácií Dental Studio v Bratislave.
Už počas školy som sa zaoberal vedecko-výskumnou činnosťou v oblasti využití Laserov v stomatológii. Svoju prácu som prednášal na Študentskej vedeckej konferencii a na dentálnom kongrese InDent v Ostrave. Ďalej som už ako lekár prednášal pre svojich kolegov na témy „Komplikácie v endodoncii“ a „Nepriame kompozitné náhrady“.

Prečítajte si recenzie našich pacientov z Google a Facebooku

Sme pacientmi najlepšie hodnotená zubná ambulancia v Bratislave

Dental Centrum NIVY
Vynikajúce
5.0
Na základe 467 recenzií
ohodnoťte nás na
Milý personál, úžasný, bezbolestný prístup pani doktorky pri dentálnej hygiene
Veľmi som spokojná so službami DCN, konečne rada chodím k zubárovi. Dentalna hygiena super.
Úžasná klinika, milé slečny na recepcii a vysokoprofesionálny prístup, konkrétne odporúčam pána doktora Polivku na endodonické ošetrenia, 10/10 🙂
Profesionalne sluzby a skvely pristup celeho personalu.
Vynikajúce
Ďakujem za ošetrenie, ešte v noci veľká bolesť a dnes ma jej pán doktor Novák veľmi rýchlo a bezbolestne zbavil. Každému odporúčam, skvelý prístup!
Bola som zakazdym velmi spokojna. Odporucam vsetkym kto sa boji zubarov 🙂
Went for dental hygiene. Very happy with professional and kind attitude of Ms Barbora. Booking is also really simple and everybody speaks English.
Profesionalny pristup, neni o com 😉
I made an appointment with a doctor and received the best service during my entire stay in Slovakia. The doctor speaks English, it was easy and understandable. removed wisdom tooth. I was also surprised by the reasonable prices.
Dental Centrum Nivy je jedno špičkové stomatologické zariadenie. Hľadal som dlhšiu dobu nového stomatológa v Bratislave, nakoľko som nebol spokojný s mojim pôvodným, ktorý mi za celý život nespravil ani jeden rtg snímok na preventívnej prehliadke a opravoval len keď kaz sa prejavil. Nechal som si tu opraviť všetky zuby, ktoré mi na vstupnom vyšetrení označili za problematické a neľutujem. Som veľmi spokojný a odporúčam. A dentálna hygiena tiež skvelá. Kvalitný a milý personál.
vyborny pristup, termin v priebehu dna, urgentne osetrenie bez cakania
Všetci ma strašili že chirurgická extrakcia osmičky bude hrozná. Tu tomu tomu tak nebolo a odchádzam plne spokojný (len zvuky boli strašidelne)
Skvelý pán doktor Novák.
Veľmi príjemne, rýchle a profesionálne od vstupného vyšetrenia, cez hygienu po dentálnu dlahu, všetko v priebehu asi dvoch týždňov
Bol som na ohľadne u pána doktora ktorý je majiteľom tejto kliniky. Komunikácia prebiehala najpríjemnejším spôsobom a bol som veľmi spokojný s detailným vysvetlením môjho plánu liečby 🙂
Skvelý prístup, bezbolestný zákrok, len odporúčam
Úžasný empatický prístup pri extrakcii dvoch zle položených osmičiek dcérky. Ďakujeme!
So službami kliniky som bola veľmi spokojná. Veľmi milý personál, ústretový prístup, všetko ochotne vysvetlia. Absolvovala som u nich uz plombovanie aj trhanie zubu, všetko bolo bezbolestné, rýchle a profesionálne.
Úžasný a profesionálny prístup, rýchle jednanie. Volala som a ešte v ten deň ma zobrali na pohotovosť. Skvelá komunikácia aj poučenie, ako postupovať po ošetrení. A hlavne bezbolestný zákrok. Maximálna spokojnosť.
Odporucam skvely odbornici a pristup
Skvela praca!
Od detstva po zlých skúsenostiach som mala strach z návštevy zubára, no vďaka Dental centrum Nivy, hlavne MDDr.Bódimu a jeho profesionálnemu, ale zároveň príjemnému, empatickému a citlivému prístupu som tento strach prekonala a teraz sa na návštevu zubnej ambulancie dokonca teším. Patrí vám veľké ďakujem aj od mojich zachránených zúbkov. Vrelo odporúčam!!!!
Odporucam , velmi prijemny personal a odborny pristup.
Been client since 2021 and i like the service very much . As a foreigner I highly appreciate that the staffs and doctors speak english.Also , booking appointment is so easy and the clinic is so clean
S touto klinikou mam iba dobre skusenosti. Odporucil mi ju moj zubar, nakolko som potrebovala vykonat osetrenie zubu, na ktore on sam nemal potrebne vybavenie. Odvtedy som v DCN bola niekolko krat a vzdy som bola velmi spokojna. Pan doktor Novak je jeden z najmilsich doktorov akych som kedy stretla. Jeho pristup je vysoko profesionalny a pritom stale velmi ludsky...co nie je vzdy bezna kombinacia:) Celkovo je prostredie kliniky ciste, moderne a ja som sa tam vzdy citila prijemne. Personal je taktiez velmi mily a ustretovy, takze mi nenapada nic co by som im mohla vytknut:)
Velmi prijemny personal a bezbolestna extrakcia. Nemam co vytknut.
Ľudský, ale hlavne profesionálny prístup, ústretoví a milí zamestnanci, vždy bezbolestné ošetrenie, veľká spokojnosť. Určite odporúčam, aj cenovo.
niekoľko dní ma trápil zub, našiel som si vo štvrtok termín a piatok ráno bol zub vytrhnutý. milý prístup, pekné prostredie, bezbolestná realizácia. 👍
Woow, tlieskam 👏
Osmička pokazena, zlomená, ubolena.
Termín som dostala na druhý deň. Super prístup, bezbolestný zákrok ( trhanie ).
Určite prídem znovu, lebo mám pár kúskov ešte na opravu 😅 a to som mala “bobky” ako som sa bala. Dr. Polívka 🔝❤️
Profi prístup, bezbolestný zákrok a maximálna spokojnosť 👌🏼👍🏼 Odporúčam !
Neporovnateľný prístup k pacientovi, v porovnaní s mojou zmluvnou stomatoligičkou. Obrovská spokojnosť. R.J.
precizne zistenie problemu, vysvetlenie co a preco a ako sa ide robit, bezbolestne osetrenie 🙂
Skvely pristup, maximalne profesionalne prostredie. Dostala som termin hned v ten isty den, vsetko prebehlo rychlo, bezbolestne a na vysokej urovni. Odporucam vsetkymi desiatimi!
Veľmi pekne ďakujem za super a hlavne rýchly termín. Odporúčam všetkými desiatimi či za prístup alebo cenovo. 🙏🙏 ĎAKUJEM♥️
Ak máte akútnu silnú bolesť zubu tak jednoznačne odporúčam navštíviť Dental Centrum Nivy. Zoberú vás ešte v ten deň a zbavia vás trápenia. Ľudský a profesionálny prístup pani zubárky ma príjemne prekvapil. Ceny trošku vyššie, no do pol hodiny bolo po extrémnych bolestiach a zub zachránený. Ďakujem.
Hodnotím na výbornú 👍
Mala som akútnu bolesť zubu múdrosti, ktorý som vedela, že bude musieť ísť von. Na kliniku som si zavolala ráno, termín mi dali v ten deň poobede. Nebola som ich pacientkou, ale pravdepodobne sa vrátim aj na ostatné osmičky sem.

Veľmi príjemné recepčné, výborná pani doktorka aj milá sestrička.
Anestéziu, z ktorej aplikácie som mala asi najväčší strach, som ani len necítila, taká tenučká bola ihla. Zo zákroku som necítila nič, iba tlak. Röntgen majú prenosný, spravili mi ho priamo v zubárskom kresle. Cena za vytrhnutie osmičky asi najlepšia, akú som našla v BA. Určite môžem odporučiť 👍
Ked ma rozbolel zub, hladal som rychlu pomoc, jedine v Dental Centrum Nivy mi boli schopny dat termin este v dany den a to som mal za sebou minimalne 10 predchadzajucich odmietnuti alebo nerealnych datum. Vsetko prebehlo hladko, dokonca mi volali este pred terminom ze mozem prist aj skor. Tymto chcem podakovat p. doktorke Bocovej za profesionalny pristup a bezbolestne vyriesenie mojho problemu.
Tak ako začať?🤷‍♂️
Zhruba po 25 rokoch ma rozbolel zub(nie že by ma občas nezabolel) ale toto už bol extrém.Po prebdenej noci a "brouzdaní" po internete som sa rozhodol že teda skúsim Dental Centrum.Perfektne recenzie,prijatelne ceny........ráno som zavolal.
Príjemný hlas na druhej strane mi oznámil že môžem dobehnúť behom 3 hodín.
Tak som šiel zo strachom ktorý u mňa zakorenil po návštevách lekárov podla všetkého vyučených u nejakého markíza de Sade.
Hneď po príchode som sa ukludnil ked som zbadal pristup personálu na recepcii.
A pri zákroku (trhanie zubu) ma pani doktorka Bočová aj zo svojou asistentkou zbavili mojho dlhorocného strachu z návštevy zubnej ambulancie.Ďakujem za profi prístup ,trpezlivosť a teším sa že konečne budem chodiť zubárovi/ke z radosťou.
Ďakujem
Bola som na ošetrení 12.11 2020 u pani doktorky Bočovej.Užasny prístup ,prijemna asistentka a bezbolestne ošetrenie.Naozaj sa niet čoho báť.Aj s parkovaním žiadny problem nebol,dostatok miest v podzemnej garáži hned vedla zubnej ambulancie v CBC dome.Tesim sa na ďalšiu návštevu!!👌👍🦷
pán doktor Balog maximálna spokojnosť aj pani sestrička super ďakujem
Najlepšia zubárka v celej Bratislave
nagyon jo jozaallas es profeszionalis munka nagyon kedves doktor es a perszonal nagyon tudom ajalani szemelyes tapasztalat msgss szinvonalu munka suprer
Chcela by som aj ja vyzdvihnut sluzby tejto ambulancie, dostala som sa k nej len nahodou na internete, odvtedy chodim uz len sem 🙂 pani doktorka Bordasova je vzdy mila, ustretova, poradi a pomoze 🙂 mala som problemy s bolestivou osmickou, termin som dostala este v den zavolania 🙂 chcem sa velmi pekne podakovat a odporucam vsetkymi 10timi:))
Dnes som absolvoval zákrok na stomatologickom pracovisku Dental Centrum NIVY.
Prišiel som s komplikovaným a bolestivým zubom, napriek tomu Dr. Novák bol pri zákroku veľmi trpezlivý, všetko mi dopredu povysvetľoval, upozornil ma na tlak či vŕtanie. Dostal sa mi od personálu veľmi profesionálny prístup, boli veľmi príjemní a nikam sa neponáhľali. Pracovisko môžem vrelo odporúčať.
expresne rychlo som dostala termín a to v deň zavolania. Pýtali sa ma, či ma zub bolí a keď som povedala že áno,ihneď ma tam časovo dali. som nadmieru spokojná so všetkým.dakujem 🙂
200% pristup/customer service
200% flexible
200% poradenstvo o suvislostiach zakroku+/extra mile service
200% professionalism
Dakujem doktorovi Novakovi a jeho timu za zachranu zuba. Profesionalny a ludsky pristup. Jednoznacne doporucujem tuto zubnu ambulanciu.
veľmi príjemný, profesionálny personál, úľava od bolesti za prijateľnú cenu 😘
Maximálne na klienta orientovaný profesionálny prístup. Viem, že počas ošetreniach som v dobrých rukách, tím pána doktora Nováka má moju absolútnu dôveru. Vrelo odporúčam.
Výborný prístup, rýchle jednanie a skvelá komunikácia celého personálu od recepcie, sestričiek až po doktorov! ❤️ Odporúčam akýkoľvek zákrok a najmä kvôli profesionalite a komunikácii, takéto zaobchádzanie by si zaslúžil každý pacient všade 💐🙏. Top 👆👆👆
Absolutne odporucam! Pan doktor Tomas Novak je naozaj skvely profesional. Vzdy Vas privita s usmevom a nikdy mu nechyba ludsky pristup. Vzdy vsetko detailne vysvetli a jeho praca je maximalne predcizna. Ani na sekundu som nelutovala peniaze za ukony pretoze s takouto kvalitou sluzieb som sa este nestretla! Vsetko bolo fakt super a este raz velmi pekne dakujem 🙂
Velmy šikovný doktor netrvalo to asi ani 3min a zub bol vonku bez žiadnej bolesti odporúčam���
js_loader